Запобігання утворенню відходів у закладах гостинності

Що це

Заклади гостинності zero waste — це заклади готельно-ресторанного бізнесу або так звані HoReCa (Hotels, Restaurants, Cafe/Catering), які взяли публічне зобов'язання і стали на шлях зменшення відходів діяльності підприємства з метою подальшого проходження або підтвердження добровільної сертифікації Zero Waste Business Certification.

Як це працює

Zero Waste Business Certification має 4 етапи: «На шляху до Zero Waste», одна, дві і три зірки. На етапі «На шляху до Zero Waste» (максимальна тривалість етапу до 1 року) заклад має взяти публічне зобов'язання про впровадження безвідходних рішень, визначити координатора/-ку проєкту серед співробітників, долучити колектив до навчання, визначити базовий рівень відходів тощо. Для отримання відзнаки 1 зірка Zero Waste Business Certification підприємство має налагодити постійний моніторинг відходів, зменшити їхню кількість на 30 % від базового рівня, налагодити роздільний збір з метою подальшої переробки мінімально для 90 % відходів, розробити політику менеджменту у сфері відходів, визначити базовий рівень для основних і вторинних процесів у сфері закупівель і почати впроваджувати для них безвідходні рішення, продовжувати інформувати гостей і партнерів про успіхи у впровадженні концепції «нуль відходів». Більш детально про критерії, а також про шляхи зменшення кліматичного сліду у сфері поводження з відходами закладу гостинності за посиланням.

Які практики впроваджують заклади задля зменшення кількості відходів:

Економічна ефективність

Екологічна ефективність

Скорочення викидів від транспорту за рахунок скорочення логістики. Зменшення експлуатації природних ресурсів за рахунок скорочення споживання та відмови від зайвих речей/продуктів. Менша кількість сміття потрапляє в довкілля завдяки розвиненій культурі роздільного збору. Недопущення органічних відходів до звалищ та полігонів — в результаті зменшується утворення СО2 та метану. Більше органіки потрапляє на компостування, що в результаті збагачує ґрунти. Якщо туризм розвивається без врахування принципів «нуль відходів», то це призводить до засмічення громади, виснаження природних і суспільно-історичних туристичних ресурсів. Можливість своїми знаннями, вміннями, досвідом, професійними навичками зробити Україну більш екологічною вже сьогодні.

Соціальна ефективність

Роль у сертифікації

Сфера HoReCa продукує доволі велику кількість відходів. Відповідно до підрахунків фахівців, HoReCa створює 97,1 тис. тонн ТПВ (1 % від загальної кількості ТПВ в Україні без урахування потенціалу санаторіїв, дитячих оздоровчих таборів, квартир, які здаються приватними особами). У той же час, вона доволі гнучко реагує на запити та тренди сьогодення, маючи прямий та опосередкований вплив на гостей, громаду, інші бізнеси, тому може суттєво вплинути на профіль міста та наближення його до сертифікації «Місто нуль відходів». Наприклад, для м. Миколаїв у 2021 р. було підраховано, що на кожного відвідувача готелю на добу приходиться 0,41 кг відходів. За рік це майже 150 кг. Для ресторанів це відповідно — 0,68 кг/доба, 248,2 кг/рік. Показово, що розрахунки зроблено на загальних умовах, для тих закладів, що не мають власного сміттєвого майданчика (це як нарахування води без лічильника). Тобто це найвищі можливі показники. За хоча б часткового дотримання принципів «нуль відходів» (запобігання, повторне використання, сортування, компостування), заклади можуть в рази скоротити кількість утворених відходів. Цьому сприяє і стимулюючий тариф за принципом PAYT. Місто не може успішно розвиватись без різноманіття великого, середнього та малого бізнесу, і чим більше закладів різних форматів упроваджують безвідходні та дружні до довкілля практики, тим більш туристично привабливим стає місто. Сам бізнес, який став на шлях до «нуль відходів», більше сприяє розвитку локальних зв'язків та підтримує локальних виробників, а також виробників екологічно чистої або багаторазової продукції. Громада отримує більш озеленені заклади, у ній зменшується кількість змішаних відходів, а також викидів у міське повітря. Саме за сприяння та за запитом бізнесу збільшується кількість сортувальних майданчиків: заклад швидше за комунальні структури може запровадити у себе роздільний збір.

Приклади у світі

У невеличкому селищі Рібно біля мальовничого озера Блед розташовується фешенебельний Ribno Alpine Resort (Словенія), який розпочав свою діяльність у впровадженні безвідходних рішень ще у 2016 році. Вже за 2 роки вперше отримав статус zero zaste, а у 2022 році — двозіркову відзнаку Zero Waste Business Certification і став першим сертифікованим за цією методикою закладом. Ще два заклади — Gostilna Mrak (Словенія), Blatnikov Hram (Словенія) — зараз на етапі «На шляху до Zero Waste», більш детально за посиланням.

У результаті проєкту, реалізованого в Україні представницями ГО «Екологічні новини» та ІГ «Mariupol Zero Waste», Ecologi brez meja (Словенія), за підтримки Zero Waste Alliance Ukraine, Europe Climate Foundation, з'явилися заклади, які ознайомилися і впровадили деякі принципи концепції zero waste. Більш детально із результатами проєкту можна ознайомитися за посиланням.

Приклади в Україні

Ознайомитися з різноманітними практиками та рекомендаціями у впровадженні zero waste принципів в українських закладах гостинності можна у посібнику Zero Waste & Climate friendly HoReCa, який розроблено в межах проєкту "Відновлення і модернізація закладів гостинності на принципах Zero Waste & Climate Friendly для зеленого розвитку громад України".