Мобільні пункти приймання небезпечних відходів

Фото: Сайт pexels.com

Що це

Основний принцип роботи мобільних пунктів збирання небезпечних відходів від населення — їхня мобільність. Часто такі пункти функціонують, тому що громада не має достатньо коштів для забезпечення населення стаціонарними пунктами збору, або ж вони становлять невелику кількість (наприклад, відпрацьовані батарейки та акумулятори), а отже створювати стаціонарний пункт нерентабельно.

Як це працює

Серед основних видів мобільних пунктів збору відходів варто виділити такі:

Економічна ефективність

Економічна ефективність цього формату збирання полягає переважно в економії коштів громадою, оскільки:

Екологічна ефективність

Велика частина відходів, які збирають мобільні пункти приймання відходів, належать до категорії небезпечних відходів — акумулятори, батарейки, відпрацьовані люмінесцентні лампи, відходи електричного та електронного обладнання, — які, потрапляючи у довкілля або ж до потоку змішаних відходів, завдають значної шкоди довкіллю. Відповідно, збираючи окремо цю фракцію, громада автоматично знижує рівень забруднення довкілля важкими металами та іншими токсичними речовинами.

Загальна перевага — зменшення кількості змішаних відходів, які мали би бути захоронені на полігонах ТПВ, що приводить до скорочення обсягів звалищ, утримання ресурсів у системі перероблення та зменшення використання нових ресурсів.

Соціальна ефективність

Мобільні пункти збору, що належать громаді та/або надають послуги збору безкоштовно, є важливими для тих мешканців/-ок, які не в змозі самостійно оплатити утилізацію відходів електричного та електронного обладнання, батарейок тощо.

Мешканці/-ки зазвичай надають перевагу практиці збирання вдома більшої кількості відходів — десяток кілограмів паперу / скла, 20 одиниць батарейок тощо, — і у багатьох випадках таку кількість відходів можна перевезти тільки власним транспортом. Не всі мають власне авто або змогу викликати / орендувати іншу машину для цих потреб. Відповідно, мобільні пункти приймання вирішують проблему відсутності транспорту та допомагають здати відсортоване.

Щодо деяких ініціатив, особливо тих, що започатковані громадськими організаціями, присутній фактор соціалізації та можливості волонтерства (особливо поширена практика за кордоном під час сортувалень pop-up).

Роль у сертифікації

У контексті Європейського зеленого курсу (ЄЗК) та переходу на циркулярну економіку Директивою 2018/851 встановлюються нові цілі щодо перероблення ТПВ у країнах-членах ЄС, а саме: відсоток перероблення до 2025 року має становити щонайменше 55 % від ваги ТПВ, до 2030 — 60 %, до 2035 року — 65 %. Ця ж директива встановлює, що країни ЄС мають запровадити окремий збір текстилю та небезпечних відходів у складі побутових не пізніше 1 січня 2025 року. Мобільні пункти приймання допомагають пілотувати таке збирання, якщо його не запроваджено на постійній основі, та досягти заявлених кількостей, особливо коли мова йде про небезпечні відходи.

Мобільні пункти збирання відходів важливі у рамках сертифікації Zero Waste City, оскільки підпадають під виконання таких критеріїв:

Приклади у світі

У Празі існує муніципальна система збирання небезпечних відходів, схожа на українську практику екобусів. Щороку у місті здійснюється понад 300 виїзних маршрутів для збору небезпечних відходів. Для відслідковування маршрутів створена спеціальна мапа, де можна переглянути маршрут автомобіля, який збирає відходи, його зупинки та їхню тривалість, також є контактна інформація водія автомобіля. Збір відходів від населення відбувається на безкоштовній основі.

Приклади в Україні