Доставка їжі в багаторазових контейнерах

Що це

Багаторазове паковання може знаходитись у власності споживача, який його повторно наповнює у магазині, ресторані чи вдома. У такому випадку контейнер є не пакованням, а продуктом, і таку дію слід розглядати як запобігання утворенню відходів паковання.

У разі ж, коли контейнер належить виробникові / закладу або третій стороні та/або збирається, миється і повторно наповнюється третьою стороною, цей процес слід розглядати як повторне використання (reuse) багаторазового паковання.

Як це працює

Існують різні бізнес-моделі повторного використання багаторазових контейнерів для їжі: від систем депозитів за контейнер, до безкоштовного використання та служб передплати.

Економічна ефективність

Нині у всьому світі активно розвивається нова економіка послуг повторного використання для виносу та доставки — зі значними можливостями для підприємців, інвесторів та клієнтів.

Переваги для бізнесу багаторазового паковання для їжі:

Екологічна ефективність

Екологічні переваги:

Соціальна ефективність

Переваги для громади:

Роль у сертифікації

Заходи, що підтримують повторне використання паковання:

Приклади у світі

Послуга оренди багаторазових контейнерів для їжі ReCircle Швейцарська компанія ReCircle щодня замінює понад 50 000 одноразових контейнерів через своїх 1360 партнерів у Швейцарії та Німеччині. Партнерами є міста, школи, компанії, заклади харчування, а також кафе та ресторани. Кожна організація-учасник сплачує річну передплату в розмірі 160 доларів США за 20 багаторазових контейнерів і столових приборів. Депозит, який клієнти сплачують за кожен контейнер, становить близько 10 доларів США, який повністю повертається після використання.

Так у 2021 році спільнота ReCircle зберегла від спалювання чи полігонів понад 14 мільйонів одноразових контейнерів для їжі, що у перерахунку на викиди СО2 становить 1400 тонн. Нині компанія пропонує багаторазові контейнери для їжі у кількох розмірах, контейнери для піци та чашки для напоїв. Нещодавно ReCircle почала працювати також на ринках Данії, Естонії, Бельгії, Нідерландів та Італії.

Фото: Сайт recircle.ch

Vytal Відповідно до німецького законодавства заклади харчування зобов’язані починаючи з січня 2023 року мати опцію багаторазового паковання для їжі на винос. Це дало поштовх до швидшого розвитку та масштабування бізнесів багаторазового паковання, зокрема німецької компанії Vytal, яка за допомогою краудінвестинґу зібрала 2,9 млн євро усього за кілька тижнів.

Компанія працює у 9 країнах Європи і пропонує без депозиту багаторазові контейнери для їжі, зокрема для піци та напоїв, ресторанам, організаторам подій, освітнім закладам, муніципалітетам та іншим партнерам. Так на сьогоднішній день вдалося запобігти викиданню 4700000 одноразових контейнерів для їжі. Через застосунок споживач може замовити доставку їжі у багаторазовому контейнері і має повернути його у спеціальні точки повернення протягом 14 днів.

Фото: Сайт vytal.org

Підтримка переходу на багаторазову тару, м. Тюбінген (Німеччина) Німецьке місто Тюбінген зробило перші кроки щодо запровадження загальноміського податку на одноразові пластикові вироби, що стало лише частиною ширшої стратегії сприяння повторному використанню в місті. Податок стосувався як одноразових столових приборів (20 центів), так і одноразового паковання для харчових продуктів і напоїв (50 центів).

У цей спосіб місцева влада намагається підтримати підприємства у переході на багаторазові альтернативи, надаючи субсидії на посудомийні машини та безпосередні зв’язки із компаніями, які вже мають обладнання та інфраструктуру для багаторазового паковання. Історія Тюбінгена висвітлює, як міста можуть вжити сміливих і важливих заходів для подолання потоку одноразових речей, що затоплює їхні вулиці.

Приклади в Україні