Заготівельні підприємства

Заготівельники або заготівельні компанії — організації, які займаються збором, обробленням, підготуванням та заготівлею у великих обсягах вторинної ресурсоцінної сировини (відходів) з метою подальшого продажу переробним підприємствам.

Зазвичай такі компанії мають власний парк різної техніки (прес, сортувальна лінія) та автопарк для забезпечення вивезення вторсировини та її підготування з належною якістю. Заготівельні компанії можуть мати пункт чи мережу пунктів приймання вторсировини.

Заготівельники зацікавлені у вивозі (закупівлі) ресурсоцінних відходів великих обсягів — сотні та тисячі кілограмів, тому вони співпрацюють із супермаркетами, ОСББ, станціями сортування, школами, іншими організаціями та навіть громадами.

Зазвичай заготівельники закуповують найбільш відомі види вторсировини: папір, PET-пляшка прозора та різних відтінків, скло, метал, HDPE-флакон, плівка. Кожного разу потрібно з'ясовувати у заготівельника конкретного населеного пункту чи власне у конкретному пункті приймання, які саме відходи вони приймають, оскільки це не є універсальними даними та інформація може різнитися. Ба більше — для початку збору вторсировини варто дізнатися, чи взагалі є заготівельник чи пункт приймання у громаді. Якщо такий відсутній, слід спробувати знайти його у сусідній громаді та обговорити умови збору і транспортування.

Також переробник може закуповувати вторсировину напряму від джерела накопичення, але зазвичай одного виду, наприклад, PET-пляшку. Проте переважно різні види відходів великими партіями закуповують саме заготівельні підприємства.

Готувати вторсировину для подальшого транспортування слід заздалегідь — позбавити залишків їжі чи рідини, максимально стиснути. Деякі заготівельники не приймають фракції, рівень забруднення яких перевищує 10 %.

Заготівельники досортовують та здійснюють підготування вторсировини для перепродажу переробним підприємствам. Наприклад, сортують скляну пивну пляшку відповідно до виробника, папір — за щільністю, пластикову пляшку — за кольором, пресують у тюки. Зазвичай заготівельник сплачує вищу ціну за заздалегідь посортовану сировину. Про це треба заздалегідь домовитись. Якщо це стосується ОСББ чи інших закладів, де якість сортування залежить від різних людей, то обов'язково слід провести роз'яснювальну роботу серед мешканців чи колективу про правила сортування та забезпечити людей доступними інформаційними матеріалами про роздільне збирання.

Екологічна складова

Заготівельний процес надає можливість спрямувати відходи на перероблення чи повторне використання (скляна пляшка пивна) та запобігти потраплянню ресурсоцінних компонентів на сміттєзвалище чи полігон і уникнути забруднення довкілля. Також це дає можливість продовжити життя ресурсоцінного матеріалу.

Економічна складова

Це можливість організувати збір та сортування і водночас отримати додатковий прибуток на розвиток ОСББ, громади, школи тощо. Також це можливість для переробників отримати цінну сировину для виробництва нової продукції, забезпечити робочими місцями жителів, сплатити податки та наповнити бюджет громади.

Соціальна складова

Накопичення та спрямування вторсировини на перероблення спонукає людей до об'єднання у спільній місії — зробити світ чистішим через спрямування вторсировини на перероблення заради комфортного життя — свого та нащадків.

Роль у сертифікації

Роздільний збір та сортування, спрямування на перероблення відповідає одному з основних принципів zero waste — принципу перероблення (recycle). Але варто зауважити, що перероблення не рятує світ від забруднення, а лише відкладає його у часі, оскільки цикли перероблення відходів обмежені певною кількістю. Наприклад, той самий пластик можна переробити максимум 7 разів. Далі його можна лише видалити / захоронити. Тому оптимальний варіант — запобігати появі відходів та на рівні покупки обирати товари без паковання чи у багаторазовому пакованні.

Приклади в Україні