Мобільні пункти приймання відходів

Фото: Сайт pexels.com

Що це

Основний принцип роботи мобільних пунктів збирання вторсировини та небезпечних відходів від населення — їхня мобільність. Часто такі пункти функціонують, тому що громада не має достатньо коштів для забезпечення населення стаціонарними пунктами збору, або ж відходи певного типу утворюються тільки сезонно (наприклад, ялинки під час зимових свят), або ж вони становлять невелику кількість (наприклад, відпрацьовані батарейки та акумулятори), а отже створювати стаціонарний пункт нерентабельно.

Як це працює

Серед основних видів мобільних пунктів збору відходів варто виділити такі:

Економічна ефективність

Економічна ефективність цього формату збирання полягає переважно в економії коштів громадою, оскільки:

Екологічна ефективність

Велика частина відходів, які збирають мобільні пункти приймання відходів, належать до категорії небезпечних відходів — акумулятори, батарейки, відпрацьовані люмінесцентні лампи, відходи електричного та електронного обладнання, — які, потрапляючи у довкілля або ж до потоку змішаних відходів, завдають значної шкоди довкіллю. Відповідно, збираючи окремо цю фракцію, громада автоматично знижує рівень забруднення довкілля важкими металами та іншими токсичними речовинами.

Інша поширена фракція для роздільного мобільного збору — зелені відходи. Не будучи компостованими чи подрібненими на щепу, ці відходи потрапляють на звалища та стають причиною утворення звалищного газу (суміш вуглекислого газу та метану), який посилює зміну клімату (звалища відповідають за 15–25 % світових викидів метану, який є інтенсивнішим парниковим газом, аніж вуглекислий), займання звалищ, а також утворення токсичного фільтрату (стічних вод, що виникають на полігоні під час захоронення). Збираючи ці відходи окремо, ми усуваємо цю проблему.

Загальна перевага — зменшення кількості змішаних відходів, які мали би бути захоронені на полігонах ТПВ, що приводить до скорочення обсягів звалищ, утримання ресурсів у системі перероблення та зменшення використання нових ресурсів.

Соціальна ефективність

Мобільні пункти збору, що належать громаді та/або надають послуги збору безкоштовно, є важливими для тих мешканців/-ок, які не в змозі самостійно оплатити утилізацію відходів електричного та електронного обладнання, батарейок тощо.

Мешканці/-ки зазвичай надають перевагу практиці збирання вдома більшої кількості відходів — десяток кілограмів паперу / скла, 20 одиниць батарейок тощо, — і у багатьох випадках таку кількість відходів можна перевезти тільки власним транспортом. Не всі мають власне авто або змогу викликати / орендувати іншу машину для цих потреб. Відповідно, мобільні пункти приймання вирішують проблему відсутності транспорту та допомагають здати відсортоване.

Щодо деяких ініціатив, особливо тих, що започатковані громадськими організаціями, присутній фактор соціалізації та можливості волонтерства (особливо поширена практика за кордоном під час сортувалень pop-up).

Роль у сертифікації

У контексті Європейського зеленого курсу (ЄЗК) та переходу на циркулярну економіку Директивою 2018/851 встановлюються нові цілі щодо перероблення ТПВ у країнах-членах ЄС, а саме: відсоток перероблення до 2025 року має становити щонайменше 55 % від ваги ТПВ, до 2030 — 60 %, до 2035 року — 65 %. Ця ж директива встановлює, що країни ЄС мають запровадити окремий збір текстилю та небезпечних відходів у складі побутових не пізніше 1 січня 2025 року. Мобільні пункти приймання допомагають пілотувати таке збирання, якщо його не запроваджено на постійній основі, та досягти заявлених кількостей, особливо коли мова йде про небезпечні відходи.

Мобільні пункти збирання відходів важливі у рамках сертифікації Zero Waste City, оскільки підпадають під виконання таких критеріїв:

Приклади у світі

Цікавим є приклад Греції та пілотної програми зі збору вторсировини під назвою «Зелене місто». Програма базується на збиранні різноманітних ресурсоцінних матеріалів і продуктів шляхом встановлення мобільних «зелених» точок збирання відходів. На станціях збирають: папір, картон, прозорі пластикові пляшки для рідин та їжі (ПЕТ), непрозорі пластикові контейнери, метали, скло, харчові олії, одяг і текстиль.

Греція все ще відстає від норм ЄС у контексті запобігання утворення відходів та їхнього перероблення: 77 % відходів видаляються на полігон. Реалізація цієї пілотної програми дає змогу наблизитись до цілей ЄС. У рамках програми діє 30 мобільних точок, які є самохідними транспортними засобами префектури Аттика. Керують цим транспортом двоє співробітників — водій і фахівець з екологічної освіти (який здійснює просвітницьку діяльність і допомагає сортувати). На місці працівники також реєструють усіх, хто приносить вторсировину, зважують та вносять її до системи, яка нараховує учасникам/-цям, — тобто, тим, хто принесли сировину, — додаткові бали. Потужність збору та зберігання однієї точки становить 1,2 тонни чистої вторсировини на добу без урахування органічних відходів. Ця пілотна програма охоплює понад 60 муніципалітетів префектури Аттика з населенням понад 3 мільйони жителів.

На середину 2022 року зареєстрована кількість громадян у програмі перероблення «Зелене місто» склала 70 тис, а зібрана кількість вторсировини — 400 тонн. Щодо відсоткового співвідношення, то близько 40 % від зібраного становить папір та картон, 20 % — пластик (різних типів), 11 % — відходи електричного та електронного обладнання, по 10 % — одяг та текстиль і скло, 6 % — метал і 3 % — відпрацьована або зіпсута харчова олія.

Pop up станції в Антверпені (Бельгія). Поряд із сімома постійними станціями сортування у місті з 2017 року для зручності мешканців/-ок працюють мобільні попап станції. Основна мета цих станцій полягає у покращенні доступу громадян/-ок до сортувальних станцій. Також під час діяльності цих станцій відбувається інформування населення про сортування у місті, роботу стаціонарних станцій тощо. Можливість здати відходи на такій станції безкоштовна (за винятком великогабаритних відходів), користуватись ними можуть тільки мешканці/-ки, які прийшли пішки чи приїхали на велосипеді (привозити щось автомобілем заборонено), об’єм відходів має становити максимум 2 м³. Також є обмеження щодо типів відходів, які можна здавати (не можна здати щебінь, азбест тощо). Розташовані такі станції зазвичай біля місць проведення толок, у студентських кварталах, житлових комплексах та пішохідних зонах міста.

У Празі існує муніципальна система збирання небезпечних відходів, схожа на українську практику екобусів. Щороку у місті здійснюється понад 300 виїзних маршрутів для збору небезпечних відходів. Для відслідковування маршрутів створена спеціальна мапа, де можна переглянути маршрут автомобіля, який збирає відходи, його зупинки та їхню тривалість, також є контактна інформація водія автомобіля. Збір відходів від населення відбувається на безкоштовній основі.

Приклади в Україні