Міські городи

Ідея міських городів не нова, вона активно застосовувалася у західних країнах ще під час Другої світової війни — особливо у США, Канаді, Британії. Нині їхньою метою є економія коштів, об'єднання та оздоровлення городян, озеленення міста та просвітництво.

Екологічна ефективність

Такі міські осередки створюють багато плюсів для громади у пристосуванні до змін клімату:

Економічна ефективність

Соціальна ефективність

Роль у сертифікації

Через міське садівництво / городництво легше поширювати компостери, що відповідає одному з основних принципів zero waste — компостуванню.

Міські городи часто мають не лише грядки, але й компостери для органічних відходів. Вони не лише забезпечують садівників та садівниць добривом для вирощування рослин, а й допомагають утилізувати рештки їжі та садові відходи мешканців із користю для довкілля. А це — одна зі складових ієрархії «нуль відходів».

Такий підхід показує населенню, що органіка може перетворюватися на чорнозем у досить стислі терміни і без зайвого клопоту. А чорнозем — це цінний ресурс, тим більше в умовах війни, коли через бойові дії постраждало чимало української родючої землі.

Як показав аудит відходів та брендів у 2021 році, органічних відходів у сміттєвих контейнерах є майже половина (приблизно 40–45%).

Міські городи допомагають розвивати децентралізоване компостування, що вберігає органіку від звалища (захоронення). Якщо порівнювати з централізованим компостуванням, за децентралізованого зникає потреба у транспортуванні органічних відходів, отже зменшується навантаження на комунальні служби, які у свою чергу скорочують витрати на паливо та викиди СО2.

До того ж міські городи активізують громаду — люди мають можливість долучатися до процесу вирощування та компостування, бачити перетворення відходів на добрива та їхнє застосування. Це підтримує мотивацію та залучає нових мешканців і мешканок до соціальних змін у громаді на краще.

Міські компостери можуть зменшити обсяг органічних відходів на полігонах, які є джерелом утворення звалищних газів, зокрема метану, та призводять до самозаймання полігонів, а також є однією з причин зміни клімату.

Підказки для тих, хто бажає організувати міський город

  1. Перед плануванням городу варто провести соціальне опитування: чи є інтерес у громади. Адже можна зробити грядки, якими ніхто не буде користуватися.
  2. Після цього треба знайти земельну ділянку. Для того, щоб не мати проблем із правоохоронними органами, ділянку краще шукати приватну, наприклад: дитячий садок, школа, університет, кафе / ресторан, ОСББ і т.д. Легше буде розвивати проєкт, якщо укласти партнерство з іншими ГО чи закладами міста. Наявність огорожі, охорони чи освітлення у темний час доби допоможе вберегти територію від вандалів.
  3. Важливо звернути увагу, щоб на ділянці було джерело води для поливу. Якщо трапилась гарна ділянка, а джерела води немає, можна зробити збір дощової води самостійно.
  4. Визначити кількість учасників. Щоб зібрати однодумців, можна написати допис у соціальних мережах. Тоді створити спільний чат. Скласти разом правила користування спільним городом, який підписати всім учасникам. Це дозволить уникнути конфліктів у спільній роботі у майбутньому.
  5. Важливо приділити час дизайну. Ділянка може мати різний розмір і форму. Тому це може бути як викликом, так і цікавим завданням — розмістити різні типи грядок та додати декілька різних елементів пермакультурного дизайну.
  6. Після затвердження дизайну варто розпочати розрахунок кошторису і знайти місцевих постачальників матеріалів. Дещо можна спробувати знайти безкоштовно на дошках оголошень і дати речам чи матеріалам друге життя.
  7. Найкраще висаджувати рослинки у середині травня (або коли у вашому регіоні настає стабільна температура +10 С і вище). Тому сплануйте попередні пункти заздалегідь, щоб у травні організувати відкриття (підготовка може забрати від 2–4 місяців).
  8. На відкритті проведіть майстер-клас. Організуйте роботу так, щоб усі, хто прийде, побачили процеси створення городу і взяли у цьому участь. Так може стати простіше залучити громаду до роботи на цьому городі у майбутньому.

Приклади у світі

Прага (Чехія)

Перші міські городи зʼявилися у Празі у 2012 році в районі Голешовіце, десятиліття потому їх було вже майже 60 по всьому місту. Створення городів починалося з ініціативи окремих громад, однак із часом цією практикою зацікавилися районна та міська адміністрації. Місто заохочує та фінансує створення таких просторів, бо це, як зазначають у міській раді, «несе велику користь для мікроклімату та психічного добробуту жителів». Також у міських садах компостують органічні відходи.

Міські городи в Празі

Берлін (Німеччина)

Міський сад Prinzessinnengarten або мобільний сад-город у Берліні. Проєкт було запущено у 2009 році, а сьогодні на тому місці, де понад 50 років розташовувався пустир, є справжній рай для вирощування овочів у мультикультурній столиці Німеччини. Овочі вирощуються у пластикових ящиках, рисових сумках, контейнерах з-під молока. При цьому урбаністичний сад є динамічною системою, яку завжди можна змінити на власний розсуд.

Міський сад Prinzessinnengarten став улюбленим місцем для людей, які захоплюються працею на землі. Для того, щоб сюди прийти, не потрібно жодних дозволів. Тут можна зайнятися вирощуванням овочів, поділитися досвідом із «колегами», а також знайти величезну кількість найрізноманітніших книг з городництва та садівництва. На сайті міського саду можна замовити будь-які інструменти для роботи на грядках, які доставлять у найкоротший термін. А ще приємний сюрприз: завсідники міського саду отримують знижки у кафе до 50%. Для цього необхідно здати туди частину одержаного врожаю.

Міський сад Prinzessinnengarten

Приклади в Україні