Пункти збору відходів

Пункт приймання відходів (вторсировини) — це окреме стаціонарне місце або місце у межах іншої організації, де за символічну оплату приймають відходи однієї чи кількох фракцій.

Пункти приймання відходів спеціалізуються на ресурсноцінних відходах. Населення здає (продає) вторсировину до організованих заготівельниками пунктів приймання відходів, а заготівельники перепродають її переробним підприємствам.

Такі пункти мають низку переваг із економічного, екологічного та соціального поглядів.

Економічна ефективність

  1. Віддаючи відходи до пункту їхнього збору, населення має змогу виручити за них додаткові кошти.
  2. Логістика. Завдяки великій мережі пунктів збору відходів вторсировина ефективніше акумулюється та не осідає у загальних смітниках.
  3. Покращення економічних показників. Переробні заводи купують відсортовану сировину, водночас покращуючи фінансовий стан тих, хто займається збором відходів. Сплачуються податки та створюються нові робочі місця.

Екологічна ефективність

Запобігання потраплянню відходів на сміттєзвалища і у довкілля та, відповідно, запобігання виникненню екологічно небезпечних ситуацій на них.

Соціальна ефективність

Збільшення довіри до інституту перероблення. Оскільки приймання сировини здійснюється заготівельниками, відходи, безперечно, потрапляють на перероблення, що збільшує довіру населення до принципів zero waste.

В Україні повсякчас намагаються систематизувати інформацію про пункти приймання відходів, створивши уніфіковану мапу таких пунктів. Втім, така інформація потребує повсякчасного верифікування, адже пункти приймання відходів, хоч і є стаціонарними, часто змінюються: зʼявляються нові, закриваються давніші. Частина з них здійснює незаконну підприємницьку діяльність.

До прикладу, у 2021 році було створено «Національну мапу пунктів прийому вторинної сировини» — інтерактивну мапу, що містить інформацію про різноманітні пункти збору відходів: спеціалізовані пункти, баки для сортування, невеликі станції в організаціях. Ініціатива закликає усіх охочих долучатися до створення цієї платформи, додаючи на карту нові пункти приймання відходів.

Роль у сертифікації

Необхідним критерієм здобуття сертифікату zero waste є запровадження системи роздільного збору відходів, складовою якої є і пункти збору відходів.

Приклади в Україні