Заохочення використання багаторазових альтернатив

Що це

Використовуючи свою багаторазову тару, ми допомагаємо зменшити кількість відходів, які потрапляють на звалища або у довкілля. За даними МОП, щороку в Україні виробляється близько 11 млн тонн побутових відходів, з яких лише 3% переробляються. Велика частина таких відходів – це одноразовий пластиковий посудин, який використовують для напоїв та їжі. Це не тільки забруднює довкілля, але й споживає значну кількість ресурсів для їх виробництва та транспортування. Тому, використовуючи свою тару, ми економимо не тільки гроші, але й енергію, воду та сировину.

Ця ідея є одним із способів зменшити використання одноразового пластику та зберегти навколишнє середовище. За даними Державної служби якості освіти, у 2022 році в Україні було продано близько 2300 тонн напоїв у свою тару, що на 15 % більше, ніж у 2021 році. Це свідчить про зростання екологічної свідомості споживачів та популярності такої ініціативи.

Приносячи свою тару, клієнт отримуємо якісну продукцію за нижчою ціною. Багато закладів харчування надають знижки в розмірі 5-20% або інші заохочення: бонусні бали у програмі лояльності чи компліменти від закладу за кожне замовлення у свою тару. Тож споживач насолоджується смачним напоєм за меншу суму, ніж якби купував його у одноразовому посуді чи у посуді закладу. Крім того, можна бути впевненим в якості продукції, адже багаторазова своя тара немає шкідливих речовин, які можуть потрапити у напої чи їжу з пластику.

Приносячи свою тару, клієнт показує свою соціальну відповідальність та позитивний образ. Демонструє, що йому не байдуже до стану довкілля та свого здоров'я. Також це підтримка закладів харчування, які сповідують такі ж цінності та прагнуть зробити свій бізнес екологічним та соціально корисним. Так формується спільнота однодумців, які хочуть змінити світ на краще.

За даними Європейської асоціації кави, щороку в Європі споживається близько 725 мільйонів горняток кави. Більшість з них використовуються один раз і після цього потрапляють у смітник. Це створює серйозну екологічну проблему, адже паперові горнятка містять пластикову плівку, яка ускладнює їх переробку.

За даними дослідження компанії «KeepCup», яка виробляє багаторазові горнятка для кави, лише 1,5 % клієнтів кав'ярень приносять своє горнятко. Однак цей показник може зростати, якщо заклади будуть активніше інформувати про переваги такої практики та надавати стимули для її поширення. Крім того, важливу роль відіграє свідомість споживачів про наслідки їхнього вибору для навколишнього середовища.

За даними дослідження компанії «Research Nester», ринок багаторазового посуду для кави у світі зростатиме з року в рік і досягне 10,1 млрд доларів США до 2031 року. Європа є лідером за обсягом продажу такого посуду, але інші регіони також показують високий попит. Основними чинниками, що впливають на розвиток ринку, є підвищення екологічної свідомості, популярність кавової культури і інноваційність продуктів.

За даними Zero Waste Alliance Ukraine, у Львові щодня використовують близько 30 тисяч одноразових стаканчиків для кави. ГО «Нуль відходів Львів» створила інтерактивну мапу закладів міста, в яких пропонують знижки чи приємні бонуси і заохочення при купівлі напоїв у свої горнята. На сьогодні їх більше сотні і ця мережа розвивається і збільшується. Така ініціатива сприяє не тільки економії ресурсів, але і популяризації локальних брендів.

Як це працює

Одним з сучасних трендів у кавовому бізнесі є продаж кави у свої горнята. Це означає, що споживач приносить свою чашку або термос до кав'ярні (посуд має бути чистим і сухим) і замовлений напій йому готують у принесену тару. У такому разі покупець отримає знижку на замовлене.

За даними дослідження компанії «Technavio», ринок продажу кави у свої горнята зросте на 22% до 2025 року. Це свідчить про високий потенціал та попит на цю послугу серед споживачів. Тому закладам, які пропонують каву у свої горнята, варто розглянути такі аспекти, як: - Встановлення оптимальної знижки та цінової політики. - Забезпечення гігієни та безпеки при обслуговуванні клієнтів з власними чашками. - Розробка ефективної маркетингової стратегії та комунікації з цільовою аудиторією. - Аналіз конкурентної ситуації та потреб ринку. Продаж кави у свої горнята - це не просто мода, але й необхідність для сталого розвитку кавового бізнесу.

Економічна ефективність

Екологічна ефективність

Соціальна ефективність

Роль у сертифікації

Купівля напоїв у свою тару підтримує функціонування таких принципів zero waste міста: запобігання виникненню нових відходів;

Усі ці кроки не лише зменшують об’єми сміттєзвалищ, але й приносять місту суттєву економічну вигоду за рахунок повторного використання ресурсів та зменшення витрат на поводження з відходами.

Приклади у світі

Деякі заклади в Європі намагаються заохотити своїх клієнтів до більш екологічної поведінки, надаючи знижки при купівлі кави у своє горнятко. Наприклад, у Великобританії таку знижку пропонують мережі «Pret A Manger», «Starbucks», «Costa Coffee» та інші. Розмір знижки коливається від 25 до 50 пенсів за горнятко. У Німеччині також досить поширена практика надання знижок або бонусних балів за власне горнятко. Наприклад, у мережі «Coffee Fellows» можна отримати 10 центів знижки або 10 балів на картку лояльності.

У Німеччині компанія «Kaffeeform» пропонує не лише знижки за каву у своє горня, а й саме горня, виготовлене з переробленої кавової гущі. Такий продукт є ресурсозбережним, сталим і неповторним за дизайном. Компанія також пропонує персоналізоване брендування своїх продуктів для клієнтів.

У Великобританії компанія «HuskeeCup UK» продає багаторазовий посуд для кави, виготовлений з оболонок кавових зерен. Компанія також запровадила програму HuskeeSwap, яка дозволяє клієнтам обмінювати свій використаний посуд на чистий у партнерських кав’ярнях. Таким чином, вони знижують кількість сміття і сприяють циркулярній економіці.

Приклади в Україні

В Україні також є заклади, які стимулюють своїх клієнтів до екологічності. Наприклад, у мережі АЗК «WOG» при купівлі кави у власне горнятко нараховують 3 гривні бонусами на паливо PRIDE. Бонуси можна використати на пальне, товари WOG MARKET та WOG CAFE.

Львівська мережа «Креденс кафе» пропонує 10% знижки при купівлі кави у своє горня. Також у закладах цієї мережі можна скористатися заставною тарою сервісу Zero Cup.

Кав'ярня “Кава з собою” в Києві надає 10% знижку на каву у своє горня та 5% знижку на каву придбану у багаторазове еко-горня, яке продають у кав’ярні. Крім того, вони продають еко-пакети для їжі. За словами засновника мережі, це дозволяє не тільки заощадити на пакуванні, але й покращити якість обслуговування та задоволення клієнтів.

Кафе “Зелений Шлях” в Одесі надає 10% знижку на каву у своє горня та 15% знижку на каву у придбане у них горня з лого закладу.

Львівська книгарня-кав’ярня «Старого Лева» пропонує 20% знижки при купівлі кави у своє горнятко. На 10% дешевшою буде й кава у своє горня у львівській кав’ярні «Папі».