Бібліотеки багаторазових підгузків та практики зменшення використання

Багаторазові підгузки — це текстильні вироби, які найчастіше складаються із зовнішнього шару з водонепроникною мембраною та вкладки, що вбирає вологу. Вони розраховані на одне випорожнення (як і одноразові підгузки!). Після цього їх перуть та сушать «на мотузці». Вони є поширеними власне як дитячі вироби і у цій статті згадуються саме у цьому трактуванні, але бувають і вузьконішеві багаторазові підгузки для дорослих або для тварин.

Бібліотеки підгузків — це сервіси, які надають багаторазові підгузки в оренду. Вони можуть також надавати послуги прання багаторазових підгузків.

Висаджування немовлят — це метод туалетної гігієни немовлят, коли мати або інший опікун тримає дитину у спеціальній позі над горщиком / раковиною / тазиком / просто над землею у момент, коли дитина має випорожнитись. Часто можна почути, що при цьому мати видає звук, який означає, що можна випорожнюватись (у наших краях це найчастіше «пись-пись»). Як дорослі знають, що дитина хоче випорожнитись? Різні діти сигналізують по-різному, найчастіше — це плач, крехтіння, підгинання ніжок, пукання, гримаси на обличчі. Але є батьки, які стверджують, що діти не подають взагалі жодних сигналів. Висаджування можливе з народження дитини.

Раннє привчання до горщика — це варіація висаджування, коли дитину, яка вміє самостійно сидіти, не тримають у позі для висаджування, а садять на горщик у відповідний момент. Найчастіше раннє привчання до горщика починають у 6–10 місяців.

Багаторазові підгузки. Фото: Сайт babygearlab.com

Бібліотеки підгузків

Бібліотеки підгузків можуть працювати за двома моделями:

У обидвох варіантах батьки отримують детальні інструкції щодо того, як правильно прати підгузки, та мають самостійно це робити вдома.

Як альтернатива домашньому пранню існують сервіси прання багаторазових підгузків. Вони можуть як надавати послуги окремим сім’ям, так і обслуговувати дитячі заклади, наприклад, дитячі садки. Якщо сервіс прання підгузків співпрацює з дитячим садком або яслами, то найчастіше використовуються підгузки однієї моделі та розміру (зазвичай білого кольору). Батьки зранку приводять дітей та приносять із собою брудні багаторазові підгузки, вдень вихователі міняють підгузки дітям, а ввечері батьки забирають дітей разом із декількома чистими підгузками. Пральня забирає підгузки, зібрані від батьків та використані в садку, і привозить чисті на заміну.

Економічна ефективність

Одноразові підгузки становлять значну частину витрат бюджету у сімей з немовлятами та малюками. Громадська організація «Нуль відходів Львів» за підтримки SoftServe Academy створили калькулятор підгузків, у якому можна дізнатись, скільки підгузків дитина вже використала до моменту розрахунків та скільки ще використає до переходу на носіння звичайної білизни, а також скільки грошей вже було витрачено на одноразові підгузки і скільки ще буде витрачено до моменту переходу на звичайну білизну. Дані про ціни на одноразові підгузки оновлюються щопівроку, а про саму методику підрахунків можна прочитати у калькуляторі підгузків.

Порівнюючи отримані дані про ціни на одноразові підгузки, можна дійти до висновку, що вартість одного одноразового підгузка зі вкладкою рівноцінна одній великій упаковці одноразових підгузків (станом на 2023 рік це 350–800 грн в Україні, або ж близько 20 євро у Європі).

Тобто покупка базового набору багаторазових підгузків (це 12–24 шт., залежно від віку дитини та того, як часто ви збираєтесь їх прати) рівноцінна витратам на одноразові підгузки за перші 6 місяців життя дитини.

Багаторазові підгузки можна використовувати довше — не тільки з однією дитиною, а й з наступними, або передати іншим чи навіть продати вживані.

  1. За даними організацій Zero Waste Europe та Break Free From Plastic понад 4 % від твердих побутових відходів у ЄС становлять одноразові засоби гігієни: одноразові підгузки, засоби менструальної гігієни та вологі серветки. А це — значна частина відходів, що не переробляється, а переважно йде на захоронення на полігонах. За середніми підрахунками це близько 1 тонни відходів одноразових підгузків з однієї дитини від 0 до 2,5 років.
  2. Ці 4 % співмірні з даними, отриманими у процесі морфологічного аналізу складу твердих побутових відходів на контейнерних майданчиках у місті Львові у 2020 та 2022 роках.

А отже, місцеві громади мають витрачати більше коштів на збір, вивезення та захоронення одноразових засобів гігієни.

  1. Опосередкований вплив на витрату коштів місцевими бюджетами чинять також витрати на прочищення та ремонт каналізаційних мереж. Труби часто можуть забиватися через недостатню поінформованість користувачів про те, що одноразові засоби гігієни, зокрема і одноразові підгузки, не можна викидати в унітаз.
  2. Одноразовий підгузок переважно складається з нафтопродуктів. Тому, обираючи одноразові підгузки, слід пам’ятати, що до повномасштабного вторгнення у 2022 році в Україну, російська федерація вважалася другим у світі експортером сирої нафти. Отже, зменшуючи використання одноразових підгузків, ви не приносите прибутки РФ.

Екологічна ефективність

Дитячі підгузки та одноразові засоби менструальної гігієни роблять також внесок у процес глобального потепління. Було підраховано, що ці товари протягом усього свого «життєвого циклу» виділяють 3,3 мегатонн і 245 000 тонн вуглекислого газу на рік відповідно. У ході реалізації Програми ООН з довкілля (UN Environment Programme) у 2021 році було проведено оцінку життєвого циклу одноразових підгузків та їхніх альтернатив. Цей звіт містить наукове обґрунтування доцільності використання одноразових та багаторазових підгузків залежно від регіону. Так, враховувалось забезпечення водою, рівень розвитку системи керування відходами, джерела отримання електроенергії, рівень поінформованості споживача. У підсумку, у більшості країн та географічних зон перевага має надаватись використанню багаторазових підгузків. Одноразовим підгузкам слід віддавати перевагу у країнах з неефективними практиками поводження з відходами та із байдужим споживачем, який застосовує неефективні практики прання чи використовує багаторазовий підгузок тільки декілька разів. Переклад резюме цього звіту українською мовою зроблено громадською організацією «Нуль відходів Львів».

Також для підгузків важливо враховувати аспект життєвого циклу. Найбільший вплив багаторазових підгузків здійснюється на етапі використання, тоді як для підгузків одноразового використання важливими етапами життєвого циклу є виробництво матеріалів, а також поводження з підгузком після використання.

Що таке ефективні практики прання багаторазових підгузків

Найбільш економічно та екологічно виправданими є прання багаторазових підгузків у сучасній пральній машині за температури 30 °С та повного завантаження. Під сучасною пральною машиною розуміємо середньостатистичну модель, яка споживає за один цикл прання за температури 30 °С із завантаженням 5 кг 1 кВт електроенергії та 50 л води. Сушіння багаторазових підгузків здійснюється без використання сушильних машин, методом «на мотузці».

Соціальна ефективність

Популяризація багаторазових підгузків може сприяти самозайнятості матерів у відпустці з догляду за дитиною, а згодом переростати і у сімейні бізнеси. Переважно виробниками багаторазових підгузків чи тренувальних трусиків стають батьки, які шукають ідеальні багаторазові підгузки для своїх дітей, але не завжди знаходять і тому вирішують пошити їх самостійно. А згодом вони готові масштабувати це у свій бренд, створюючи робочі місця у громадах.

Роль у сертифікації

Для отримання містом сертифіката zero waste місцевій владі потрібно виконувати низку вимог. Серед них обов’язковими є скорочення кількості твердих побутових відходів, що утворюються у короткостроковій, середньостроковій та довгостроковій перспективі. Треба врахувати той факт, що близько 4 % від загальної кількості побутових відходів — це одноразові засоби гігієни. Тому популяризація використання багаторазових підгузків як основної альтернативи одноразовим може внести стабільний відсоток у скорочення обсягу твердих побутових відходів, що не переробляються.

Приклади у світі

«Лаванда» — сервіс прання багаторазових підгузків у Болоньї (Італія)

Цей проєкт запущений у місті Болонья у 2013 році соціальним кооперативом Eta Beta за фінансової підтримки регіону Емілія-Романья. Цей сервіс надає послуги збору, прання використаних багаторазових підгузків та довозу чистих на заміну. Нині «Лаванда» співпрацює з державними адміністраціями, які керують дитячими садками, яслами, але у майбутньому планує надавати свої послуги і приватним особам (сім’ям).

Окрім прямої функції пральні, цей проєкт також має соціальну складову — надає роботу нужденним, якими опікується кооператив. Так, постійними є 3 працівники — водій та двоє людей у пральні під керівництвом наставника від кооперативу.

Слід зазначити, що цей проєкт стартував як пілотний у 2009 році і спочатку у ньому брало участь тільки 8 дитячих закладів, а це близько 8000 праннів багаторазових підгузків. Після отримання у 2013 році фінансової підтримки від влади регіону кількість дитячих закладів-учасників зросла до 18, а найбільш піковим виявився 2017 рік, коли пральня за рік обробила 35792 одиниці багаторазових підгузків.

Які використовуються багаторазові підгузки

У цьому сервісі використовуються підгузки типу all-in-one — це коли багаторазовий підгузок є одним суцільним виробом, а вкладка, яка поглинає вологу, пришита до мембранної частини. Отже, цей багаторазовий підгузок своїм виглядом дуже схожий на одноразовий, тож ним легше користуватись, адже вкладка не загубиться від мембранної частини ні у процесі прання, ні у процесі транспортування. Підгузки виготовлені з натуральних тканин та надаються у трьох розмірах: 5–8 кг, 9–12 кг, 11–14 кг. До підгузків додаються целюлозні вкладки, які збирають фекалії та після використання змиваються в унітаз.

Збір використаних багаторазових підгузків

Сервіс забирає підгузки двічі на тиждень. Дитячі садки ж отримують спеціальні мішки для збору брудних багаторазових підгузків, які вони складають у спеціальні контейнери, що розташовані на їхній території. Ці контейнери мають два відділення: піднімається кришка і мішок з використаними підгузками кладеться у верхнє відділення, після чого слід опустити важіль, який автоматично розкриє дно верхнього контейнера, і мішок з брудними підгузками впаде у нижній контейнер, а стулки закриються назад автоматично. Ця система дає змогу уникнути ручного контакту з брудними підгузками, а також максимально зменшує проникнення неприємних запахів назовні. Самі ж мішки для збору багаторазових підгузків виготовлені з кукурудзяного крохмалю і після використання йдуть на компостування.

Прання

Багаторазові підгузки перуть у пральні, призначеній виключно для підгузків, із дотриманням стандартів прання у лікарнях. Пральня розділена на дві кімнати: одна призначена для прання та сушіння, а друга — для пакування чистих підгузків. Для прання застосовуються екологічні мийні засоби, спеціально розроблені хіміком Фабріціо Заго для такого типу пральні та продуктів. Також підгузки проходять стерилізацію та чищення і додатково дезінфікуються під час сушіння. Більше про засоби, які використовує пральня «Лаванда» можна почитати на їхній сторінці. Самі ж підгузки мають систему позначок, щоб розуміти, з якого закладу вони приїхали. Ця система постійно вдосконалюється та дає змогу оцінити, з якого закладу скільки приїхало, та відправити їх назад.

Комунікація

При впровадженні цього сервісу та для його правильного функціонування дуже важливою є комунікація як з вихователями, так і з батьками. Перед початком навчального року вихователі та інші співробітники дитячих садків проходять навчання щодо використання багаторазових підгузків. А батьки отримують спеціальний буклет та інформуються про функціонування цього сервісу. Також упродовж року «Лаванда» проводить збір відгуків про функціонування системи та регулярні зустрічі з батьками.

Бібліотека багаторазових підгузків «Pana» (Іспанія)

Ця бібліотека або ж сервіс оренди багаторазових підгузків базується у Барселоні, але підгузки для оренди доставляє поштою по всій Іспанії. У бібліотеці є різні моделі багаторазових підгузків, тому їх можна підібрати індивідуально. Разом із посилкою з підгузками користувачі також отримують інструкцію з догляду і за потреби можуть отримати відеоконсультацію з усіх питань, що виникають під час користування набором. Також під час оформлення оренди вноситься депозит, який повертається повністю, якщо підгузки повернені без пошкоджень. Якщо ж пошкодження є або підгузкам потрібне додаткове прання, відповідні кошти вираховуються із суми депозиту. Стандартний термін оренди кратний 1 місяцю і коштує 29 євро за 12 підгузків, 39 євро за 18 підгузків, 49 євро за 24 підгузки.

Також бібліотека готова до співпраці з дитячими садками.

Бібліотеки підгузків Великобританії

Тут бібліотеки багаторазових підгузків доволі поширені та є практично у кожному більш-менш великому місті. Існує карта їхнього поширення по країні. Більшість працюють локально в муніципалітетах і не пересилають свої підгузки поштою до інших регіонів країни.

У Великобританії добре розвинена культура використання багаторазових засобів дитячої гігієни. Суттєвий внесок у розвиток цієї культури робить Альянс виробників багаторазових підгузків (The Nappy Alliance), який провадить активну просвітницьку роботу.

Також у Великобританії поширена система заохочень для батьків, які вирішують перейти на використання багаторазових підгузків. Найчастіше це ваучери на купівлю багаторазових підгузків на певну суму. Більше про перелік заохочень та ваучерів у муніципалітетах Великобританії тут.

Приклади в Україні

Наразі в Україні не існує повноцінних бібліотек підгузків чи сервісів прання багаторазових підгузків.

Перший пілотний проєкт бібліотеки підгузків у 2022 році запустила громадська організація «Нуль відходів Львів». Ця ініціатива є абсолютно безкоштовною та спрямована на популяризацію використання багаторазових підгузків батьками.

Також у 2022 році у рамках проєкту «Екодружні», де ГО «Нуль відходів Львів» були співорганізаторами, сім’ям з маленькими дітьми було запропоновано впровадити до свого побуту багаторазові підгузки або тренувальні трусики. Так, 4 сім’ї змогли оцінити переваги багаторазових засобів дитячої гігієни та надалі використовують їх після проєкту.

У 2023 році громадська організація «Нуль відходів Харків» анонсувала запуск оренди багаторазових підгузків.

Що стосується централізованого прання багаторазових підгузків (сервісів прання багаторазових підгузків), то більшість комерційних хімчисток в Україні відмовляють у послузі прання цього продукту — не лише тому, що раніше не стикалися з такими запитами, а й тому, що побоюються мати справу з мембранною тканиною, яку легко зіпсувати.

За умови створення культури користування багаторазовими засобами відкриття комерційних сервісів оренди та прання багаторазових підгузків лишається виключно питанням часу.

Висаджування немовлят та раннє привчання до горщика

Висаджування немовлят (elimination communication, diaper free approach, infant potty training, natural infant hygiene, baby-led potting) вважається найстарішим методом гігієни немовлят. Воно ґрунтується на тому, що немовлята попереджають про бажання випорожнитись, а завдання батьків чи інших опікунів у цей час — допомогти дитині це зробити. Яким чином? Плач, крехтіння, підгинання ніжок, активне газовиділення, звуки та гримаси, ніби дитина тужиться. Дорослі у цей час мають роздягнути дитину нижче пояса та взяти її на ручки з підігнутими ніжками над мискою, горщиком, ванною, умивальником чи унітазом. Поза навприсядки з підігнутими ніжками не перетискає пряму кишку і максимально допомагає розслабити м’язи тазового дна.

Варіанти пози для висаджування. Фото: Сайт Heath-ua.com

Цей метод завжди був поширений у країнах Африки та Азії, де населення досі використовує менше одноразових підгузків, ніж у «західному світі». Найчастіше причиною цього є висока вартість одноразових дитячих підгузків та передання традиції догляду за немовлятами та малюками. У «західному світі» висаджування стає популярним на початку 2000-х із виходом книги Лорі Буке «Привчання до горщика немовлят» (Laurie Boucke «Infant potty training»), у якій вона описує, як вона висаджувала своїх дітей. Інгрід Бауер (Ingrid Bauer) у 2006 році вводить найпоширенійший зараз у англомовній літературі термін на позначення висаджування немовлят — elimination communication.

Термін «висаджування» часто стосується дітей від 0 до 18 місяців. Деякі автори відзначають, що слід ввести термін «раннє привчання до горщика» (early potty training) для спроб висаджування, коли дитину не тримають у позі для висаджування, а садять на горщик у відповідний момент. Обов’язковою умовою для цього є здатність самостійно сидіти, а діти зазвичай опановують це вміння у 6–10 місяців.

Проте, часто можна зустріти думки, що висаджування та раннє привчання до горщика неможливе, особливо серед прихильників теорії Бразельтона, які виділяють такі вміння, що їх дитина має опанувати до початку привчання до горщика: вміння сказати або показати, що вона хоче в туалет, вміння самостійно знімати та одягати штани.

Є багато досліджень, які доводять, що немовлята здатні з перших днів життя контролювати свій кишечник та сечовий міхур.

У 1977 році професор Мартін де Вріс публікує своє антропологічне дослідження племені діго, яке мешкає у південно-східній Африці. Він описує те, що матері, бабусі, тітки або старші сестри з племені діго можуть нести немовля у певне визначене місце, де немовля випорожнюється. При цьому дорослі сигналізують про те, що можна випорожнюватись, звуком, що нагадує воду, яка тече. До року ці невдачі не критикуються, але від дитини очікується, що у приблизно цьому віці вона зможе самостійно дійти до визначеного місця і випорожнитись.

У 2012 році Дуонг досліджував групу в’єтнамських дітей, які були всі повністю привчені до горщика до дворічного віку. Ба більше, більшість цих дітей могли повністю спорожнити свій сечовий міхур до 9-місячного віку. Для привчання до горщика в’єтнамські матері застосовували висаджування, а про те, що можна випорожнюватись, сигналізували свистоподібним звуком.

Також описана практика висаджування немовлят у Китаї. Тут окрім того, що старші жінки у сім’ї допомагають із висаджуванням, типовим є використання штанів із відкритою промежиною — «кайданку». У них діти можуть ходити просто по вулиці і присідають для випорожнення у будь-якому місці.

У 2023 році очікується друк перекладу книги канадки українського походження Марії Качмар «Підгузки —зайві!», де детально проаналізовано популярні методи привчання до горщика, історичне та наукове підґрунтя раннього привчання до горщика, а також надано поради, як у простий спосіб привчити дитину до горщика у найбільш оптимальний час.

Плюси висаджування:

Мінуси висаджування:

Декілька корисних порад для початківців у висаджуванні:

Висаджування та раннє привчання до горщика не виключають використання підгузків. Багаторазові підгузки є чудовим варіантом «підстраховування» на випадок, якщо не побачили сигналів немовляти або ж воно міцно спить. А висаджування чи раннє привчання до горщика допоможуть зменшити кількість багаторазових підгузків, які треба прати.