Доступні альтернативи одноразовим товарам

Мабуть, найбільш популярним девайсом зіровейстівця є багаторазові кухоль / термос / пляшка, які дозволяють брати напій у свою тару та уникати одноразових альтернатив. На сьогодні діють кав'ярні, які знижкою заохочують до повторного використання. У деяких містах можна знайти водомати чи вуличні питні фонтанчики, де можна поповнити свої запаси води за невисоку плату чи безкоштовно. При виборі кухля чи пляшки спеціалісти радять віддавати перевагу склу, металу, силікону.

Замінити одноразовий пакетик чи пакет допоможуть екоторбинка, фруктівка та шопер, які можна пошити самостійно чи придбати вже готові або ж замовити у майстерні ремонту виготовлення з ваших вживаних речей, наприклад, джинсів, тюлю, текстильної частини зламаної парасолі. Бамбукові зубні щітки чи вушни палички замінять пластикові з перевагою в екологічності — натуральну частину можна компостувати.

Все більше набувають популярності багаторазові підгузки та менструальні засоби жіночої гігієни, які виробляють в Україні із досить високою якістю. Також є велика кількість засобів для гігієни та побуту з натуральних матеріалів: люфа чи джутова мочалка для тіла та посуду замість синтетичної альтернативи, щітка для посуду з сизалю, алуніт замість антиперспіранту, вощанка замість стрейч-плівки.

Ринок товарів zero waste постійно розвивається, оскільки попит на них зростає у світі і в Україні. Їх сьогодні вже можна знайти у крамницях, аптеках та супермаркетах. Деякі з багаторазових товарів виробляють в Україні: багаторазові підгузки, менструальні чаші, прокладки тощо. Але такі товари на сьогодні не є популярними серед більшості українців. Про них і досі існують міфи. Один з яких про те, що zero waste — це дорогий стиль життя. Хоча насправді та ж зубна щітка коштує стільки ж, скільки пластикова (50–100 грн.), а менструальні засоби гігієни, шопери, підгузки заощаджують гроші, оскільки вони потребують одноразової інвестиції, але розраховані на кількарічну експлуатацію.

Наприклад, 550 грн. — вартість менструальної чаші, строк використання якої — 10 років. За цей час жінка витрачає щомісяця 50 грн. на одноразові прокладки / тампони, тобто чаша окупає себе протягом року.

Або шопер, який можна купити (від 20 грн.) чи пошити власноруч, замінює десятки і сотні поліетиленових пакетів, кожен з яких коштує кілька гривень. Окупність інколи сягає тижня.

Також зупиняють поширення таких товарів упередження та стереотипи щодо них. Наприклад, існує така думка, що менструальна чаша може спричинити захворювання або вона взагалі не працює. Хоча насправді менструальні чаші випускаються ще з 1930-х років. І сьогодні їх радить багато гінекологів. Так само існують упередження щодо багаторазових підгузок та прокладок, але зазвичай, коли споживач може побачити та спробувати нові засоби, він змінює свою думку. Власне, під час опитування мешканців Люботина в рамках реалізації проєкту «Люботин — місто нуль відходів» такого висновку дійшла Zero Waste Kharkiv та задля спростування хибних уявлень про товари zero waste організувала у місцевій бібліотеці постійну виставку «Речі «нуль відходів» у побуті», де можна подивитися та взяти в руки кухоль, багаторазові засоби гігієни для дітей та жінок, екобахіли, багаторазові трубочки для пиття тощо. Обмежує популярність таких товарів їхня недоступність для багатьох мешканців України, оскільки їх можна замовити переважно в онлайн крамницях. Бо крамниць zero waste в Україні наразі є одиниці. Натомість у країнах ЄС такі товари можна знайти у звичайному супермаркеті чи аптеці.

Екологічна складова

Товари zero waste розраховані на багаторазове використання та замінюють одноразові речі, які часто є важко- чи зовсім непереробними, накопичуються у довкіллі та на полігонах чи сміттєзвалищах, котрі з кожним днем зростають в обсягах та є потенційно небезпечними техногенними об’єктами, порушують ландшафт, займають значні території, що на кілька десятків років стають непридатними для ведення того ж сільського господарства.

Роль у сертифікації

Пряма вимога в умовах сертифікації — зменшення у місті чи громаді кількості відходів, що виробляє кожна людина. Майже всі товари zero waste призначені для особистого використання. Тобто можна спрогнозувати потенційне зменшення обсягу ТПВ відповідно до кількості мешканців за умови переходу на альтернативні багаторазові речі.