Що таке місто нуль відходів?

Zero waste місто, або місто нуль відходів – це місто, що живе за принципами “нуль відходів”. Це не означає, що люди тут не викидають сміття. Проте означає, що місто працює над зменшенням кількості відходів усіма можливими способами, насамперед за рахунок раціонального та свідомого використання ресурсів. В основі функціонування такого міста лежить кілька принципів:

А ще такі міста не інвестують у застарілі та несталі методи поводження з відходами, зокрема у спалювання.

Для міст, які хочуть пройти тематичну сертифікацію та отримати офіційний статус, існує програма “Міста нуль відходів” (Zero Waste Cities).

Zero Waste Cities – це програма “Zero Waste Europe”, спрямована на допомогу містам та громадам у переході до нульових відходів. Вона об’єднує європейську платформу знань для місцевих громад і організацій щодо впровадження найкращих практик, а також програму наставництва та визнання для муніципалітетів. “Zero Waste Cities” управляється спільно міжнародною організацією “Zero Waste Europe” та організаціями-членами.

Метою Програми є пришвидшення переходу до “нуль відходів” на рівні міста – особливо малих та середніх муніципалітетів – шляхом впровадження актуальних норм законодавства ЄС та стратегій “нуль відходів” на основі моделей, орієнтованих на громадян. Це призведе до істотного зменшення утворення відходів та збільшення роздільного збору та переробки.

Цей проект був розроблений спільно з 11 членами Zero Waste Europe, які працюють на місцевому рівні над моделями зіро-вейст, та успішно застосовуються на рівні громад.

Програма Zero Waste Cities бере активну участь у низці різних проектів по всій Європі і сприяє створенню освітніх ресурсів щодо впровадження зіро-вейсту та поширенню найкращих практик задля прискорення переходу до «нуль відходів» на місцевому рівні.

В Україні мережа Zero Waste Europe представлена громадською спілкою "Український Альянс Нуль відходів" та організаціями-членами спілки.

Для проходження сертифікації місто має відповідати певним критерям. Детальніше про них – у розділі “Сертифікація”.

Щороку програмою Zero Waste Cities створюються та публікуються щорічні звіти. У них відзначаються зусилля європейських міст на шляху до нульових відходів, демонструються лідери, які стоять за цими успіхами, що є мотивацією для міст йти тим же шляхом.

Річні звіти “Стан Zero Waste міст”: