Збір вживаного одягу та взуття

Що це

У наш час у світі є багато людей, які потребують гуманітарної допомоги, і допомогти їм можуть інші. Соціальні ініціативи зі збору одягу та взуття функціонують у багатьох країнах Європи. Такі дії допомагають як нужденним, які можуть отримати корисні речі безкоштовно або за символічну плату, так і довкіллю, адже сприяють зменшенню утворення відходів.

За даними Європейської комісії у 2019 році було зібрано близько 2,4 млн тонн вживаного одягу та взуття, що становить приблизно 5 кг на одну особу. Це допомогло уникнути викиду близько 7,4 млн тонн еквіваленту CO2 та заощадити близько 25 млрд літрів води.

Вживаний одяг та взуття, речі, які більше не потрібні їхнім власникам, але придатні для використання і ще можуть знадобитися іншим, рекомендують приносити і залишати у спеціальних контейнерах або боксах. Ними опікуються організації, які професійно займаються таким збором і розподіляють отримане.

В загальному обсязі побутових відходів міститься до 8 % текстилю, який міг би бути використаний повторно, але натомість викидається на сміттєзвалища. В Україні у вторинне перероблення йде близько 3 % відходів — коли водночас у ЄС це понад 70 %.

За даними проведеного ГО «Нуль відходів Львів» дослідження морфологічного аналізу складу ТПВ у одному зі львівських ОСББ експерти виявили, що кількість текстилю у складі змішаних відходів становила майже 5,5 %.

А під час проведення бренд-аудиту Zero Waste Kharkiv у Люботині виявили у міських контейнерах близько 20% текстилю (переважно одяг) від загального складу ТПВ.

Сортування текстильних відходів в Україні досі є одним із найскладніших питань. У нашій країні не існує заводів, які переробляють навіть відсортований одяг, тож практика сортування речей практично відсутня.

На сьогодні 70–80 % усього текстилю — це полімери (поліестер, віскоза), які десятками років розкладаються на сміттєзвалищах та забруднюють довкілля. Цього можна уникнути або принаймні суттєво зменшити такі наслідки, спрямовуючи речі на повторне використання чи перероблення.

З такою метою існує ініціатива зі збору речей, зокрема одягу та взуття. Це можуть бути немодні, морально застарілі, вживані речі, які більше не потрібні своїм власникам, але придатні для використання і ще можуть знадобитися іншим.

Як це працює

Соціальні контейнери. Одним із найпоширеніших форматів збору вживаного одягу є контейнери. Зазвичай їх встановлюють на вулицях, при церковних парафіях, культурних центрах, у супермаркетах, на паркінгах, на окремих майданчиках тощо. Люди можуть принести свій непотрібний одяг та взуття і покласти їх у контейнер.

Щоб уникнути нищення і розкидання речей, конструкція контейнерів така, що стороннім особам витягнути звідти речі неможливо без спеціального ключа. Принесені речі треба поставити на підставку, після цього підняти догори ручку підставки. Все просто — речі опиняються у контейнері, куди сторонні особи не можуть потрапити. Все накопичене у контейнерах забирають працівники соціальних чи волонтерських організацій. Переважно це відбувається двічі на тиждень.

Фото: Сайт fairwertung.ce

Організації, які встановлюють контейнери, забирають одяг та сортують його за станом, розміром, сезоном тощо. Далі одразу безкоштовно або за символічну плату передають нужденним (бездомним, малозабезпеченим, соціально-вразливим категоріям), або використовують для інших проєктів (соціальні крамнички, розпродажі на благодійних аукціонах, обмін тощо). Непридатні для носіння речі віддають на перероблення.

Наприклад, у Німеччині діє організація FairWertung, яка об'єднує понад 130 неприбуткових організацій, які займаються збором та переробленням вживаного одягу.

Фото: Сайт fairwertung.de

Збір вживаного одягу та взуття в Україні організовують різні громадські організації, благодійні фонди, соціальні підприємства та інші зацікавлені сторони. Наприклад, у Полтавській області в рамках проєкту Smart Region було встановлено контейнери для збору вживаного одягу та взуття, які потім передавалися на апсайклінг або роздавалися малозабезпеченим сім'ям, дитячим будинкам, притулкам для бездомних тощо.

У Львові одяг у соціальні контейнери збирає спільнота взаємодопомоги «Емаус Оселя». При спільноті функціонує благодійна крамниця, майстерня добрих справ, там влаштовують гаражні розпродажі та покази мод.

У Києві мережу контейнерів для збору одягу (понад 200 шт.) встановила ГО «Зелений промінь». Своїм проєктом «Чисте довкілля» вона створює дієву систему для збору речей.

Також у багатьох містах України діють пункти приймання одягу та взуття в рамках програми UPSHIFT, яка покликана розвивати у молодих людей навички 21 століття та допомагати їм втілювати проєкти соціального підприємництва на благо місцевих громад. Серед таких проєктів можна відзначити «Еко-сумки» у Краматорську, де шиють сумки із вторинної сировини.

Рекомендації, що саме варто приносити у контейнери

Благодійні заходи. Іншим форматом збору вживаного одягу є благодійні акції, які проводяться у школах, університетах, церквах, громадських організаціях тощо. Люди можуть принести свої речі на певне місце у певний час та пожертвувати їх на конкретну мету. Наприклад, у Великобританії діє проєкт Wrap Up London, який збирає куртки та пальта для безпритульних людей та інших вразливих груп населення. Акція проводиться щороку у листопаді на станціях метро та інших місцях.

Онлайн-платформи. Ще одним форматом збору вживаного одягу є онлайн-платформи, які дозволяють людям обмінюватись або дарувати свої речі через інтернет. Люди можуть розмістити оголошення про свої речі на сайті або в додатку та знайти людей, які зацікавлені в них. Потім вони можуть домовитися про спосіб доставки або зустрітися особисто. Наприклад, у Франції діє платформа Geev, яка дозволяє людям дарувати або отримувати безкоштовно речі — від одягу до меблів. В Україні функціонує чимало груп у соцмережах, наприклад «Reuse. Пошук та пропозиції», «Reuse.Обмін речами», «Візьму-віддам» тощо.

SWAP-party. Це — формат вечірок з обміну одягом (який з певних причин просто «завис» у шафі), аксесуарами, взуттям та книгами. Щоб речі не займали дорогоцінне місце, а учасники не їздили містом у пошуках пунктів, де приймають одяг, можна принести свій гардероб на вечірку, де йому знайдуть нових власників. Речі, що не знаходять нових господарів, ідуть на благодійність і за будь-яких умов отримують друге життя. Вечірки доповнюються освітніми елементами: лекціями блогерів, стилістів та експертів, які розповідають про свідомий підхід до формування гардеробу та життєвого простору.

Економічна ефективність

Екологічна ефективність

Соціальна ефективність

Роль у сертифікації

Для отримання містом сертифіката zero waste місцевій владі потрібно виконувати низку вимог. Серед них обов’язковим є скорочення кількості твердих побутових відходів, що утворюються у короткостроковій, середньостроковій та довгостроковій перспективі. Популяризація повторного використання речей, збір одягу та взуття у соціальні контейнери, а не у баки для змішаних відходів, ремонт чи перешиття одягу можуть значно скоротити загальний обсяг твердих побутових відходів. Повторне використання одягу через реюз чи апсайклінг відповідає першочерговим крокам в ієрархії керування відходами.

Приклади в Україні