Збір батарейок та акумуляторів
Що це
Збір батарейок та акумуляторів є важливою ланкою в системі керування відходами. Це дає змогу:
- відокремити такі небезпечні відходи від загальної маси відходів і у такий спосіб зменшити їхню токсичність;
- запобігти потраплянню цих небезпечних відходів на звалища, а отже, отруєнню ґрунтів і водойм важкими металами та шкідливими сполуками, що містяться у батарейках;
- у подальшому переробити зібрані батарейки та вилучити з них цінні речовини — кольорові метали, їхні сполуки тощо, у такий спосіб зменшивши їхній видобуток із природних джерел.
Відправка батарейок на переробку. Фото: Сайт “Батарейки, здавайтеся!”
Як працює
Відпрацьовані батарейки та акумулятори не є габаритними відходами або такими, що їх незручно переміщувати на декілька кілометрів пішки або громадським транспортом. До того ж, таких відходів утворюється порівняно небагато, адже споживач не викидає батарейки щодня (а акумулятори й поготів). Тож контейнери для збору цих відходів доцільно розміщувати у місцях масового скупчення людей — у супермаркетах, навчальних закладах, на автозаправках, біля адміністративних будівель, зупинок транспорту, об’єктів відпочинку тощо. Під час відвідування такого місця споживач легко може принести туди відпрацьовану батарейку просто у кишені. Втім, пересічні громадяни також можуть установити власний контейнер для збору батарейок (наприклад, у під’їзді власного будинку або на роботі).
Організації в Україні, які займаються збором батарейок, накопичують зібрані відходи на складах. А коли цих відходів набирається достатньо для завантаження напівпричепа (близько 20 т), їх транспортують на перероблення за кордон, бо в Україні наразі відсутні підприємства із перероблення батарейок та акумуляторів. Згодом компанія отримує звіт від заводу про те, що батарейки дійсно були перероблені.
Економічна ефективність
Збір відпрацьованих батарейок не є економічно вигідним, як і їхнє перероблення. Так, на перероблення маленьких одноразових батарейок заводи зазвичай отримують дотації. А от перероблення значно потужніших літій-іонних батарей дещо вигідніше, бо з них отримують цінні та рідкісні метали літій та кобальт.
В Україні немає заводів з перероблення елементів живлення. Що ж стосується збору батарейок, то він зазвичай реалізується за бюджетний кошт або зусиллями волонтерів за підтримки небайдужих громадян та відповідального бізнесу, зокрема деяких торгових мереж, в асортименті яких є батарейки.
Екологічна ефективність
Екологічна ефективність збору батарейок та акумуляторів має величезне значення. У складі цих електрохімічних джерел енергії містяться важкі метали, кислоти та луги. Підраховано, що одна батарейка, викинута в навколишнє середовище, здатна забруднити небезпечними речовинами 16 кв. м ґрунту.
За різними даними в Україну щорічно імпортують понад 3,25 тисяс тонн батарейок. А це — декілька мільйонів штук.
Нині завдяки зусиллям громадських організацій та місцевих органів влади у багатьох населених пунктах вже налагоджено збір батарейок, хоча він і не є всеохоплюючим. Зрештою, зібрати та відправити на перероблення вдається всього 3 % від річного імпорту батарейок. Решта потрапляє на звалища разом зі змішаними відходами, де батарейки розкладаються під впливом природних факторів, забруднюючи ґрунти та ґрунтові води отруйними речовинами.
Втім, є позитивна тенденція, яка полягає у поступовому збільшенні як обсягів збору батарейок (з 1% у 2017 році до 3% у 2023), так і людей, які долучаються до їхньої здачі, розуміючи небезпеку таких відходів для довкілля.
З іншого боку, обсяги використання батарейок та акумуляторів стрімко зростають, бо населення все більше користується мобільними електроприладами. Навіть сумнозвісні блекаути воєнного часу спричиняють більше використання кишенькових ліхтариків. Отже, до країни імпортується все більше батарейок, і потрібно докладати все більше зусиль, аби запобігти їхньому потраплянню на звалища.
Соціальна ефективність
Важкі метали можуть потрапляти з навколишнього середовища до організму людини через забруднену їжу, воду, повітря. Зокрема, ртуть, кадмій, свинець із викинутих на звалища батарейок та акумуляторів потрапляють у ґрунт, а підземні води розносять їх на великі відстані, забруднюючи сільськогосподарські ділянки, на яких вирощують продукти харчування. В організмі людини важкі метали можуть накопичуватись у кістках та внутрішніх органах, спричиняючи порушення їхніх функцій. Також вони можуть імітувати собою та «виштовхувати» з організму корисні елементи — магній, кальцій тощо.
Велика концентрація важких металів в організмі може стати причиною онкологічних захворювань, ниркової недостатності, аутизму, внутрішньоутробної загибелі плода, хвороб серцево-судинної та нервової систем, порушення обміну речовин.
Звісно, джерел забруднення навколишнього середовища важкими металами існує багато. Але усунення навіть частково хоча б одного з них (тобто батарейок та акумуляторів) дає можливість певною мірою знизити рівень важких металів у ґрунтах та воді, а отже — і рівень захворюваності населення згаданими хворобами. Це також і економія бюджетних витрат на лікування, можливість скерувати кошти на потреби інших пацієнтів.
Роль у сертифікації
Збір батарейок та акумуляторів є обов’язковою умовою для виконання третьої сходинки ієрархії керування відходами — рециклінг (перероблення). Зауважимо, що технологій перероблення батарейок та акумуляторів в Україні немає, тому їхній збір відбувається із подальшим транспортуванням до країн ЄС, де і здійснюється перероблення.
Приклади у світі
Збір батарейок у Польщі
У Польщі основну частину відходів мешканці відсортовують до спеціальних баків 5 кольорів, що стоять біля будинків. Але небезпечні відходи, зокрема батарейки і акумулятори, необхідно відсортовувати особливим чином, інакше є ризик бути оштрафованим. Контейнерів для збору відпрацьованих батарейок біля будинків немає, але їх можна здати у більшості поштових відділень, навчальних закладів, адміністративних будівель та магазинів побутової техніки. Відповідно до чинного законодавства, магазини площею понад 25 кв. м, в продажу яких є батарейки та акумулятори, зобов’язані приймати принесені споживачами відпрацьовані батарейки. Також у місцевих адміністраціях можна знайти інформацію про розташування пунктів вибіркового збору побутових відходів, які приймають батарейки. Спеціалізовані контейнери для збору відпрацьованих батарейок також можна знайти поряд із супермаркетами відомих торговельних мереж.
Контейнер для збору батарейок у польському магазині