Екобус, м. Полтава

Екобус на локації. Фото: Миколи Лисогора

Збір небезпечних відходів в Полтаві почався у 2014 році стараннями активістів місцевої громадської організації «Еколтава». Активісти скооперувалися зі всеукраїнською організацією «Батарейки, здавайтеся!» і налагодили пункти збору батарейок у всьому місті. Проте з’явилася проблема - ці батарейки було складно збирати по місту, адже попередньо було задумано, що коли контейнери заповняться, люди будуть привозити батарейки організації. Але в багатьох випадках люди відмовлялися це робити й просили забрати батарейки у них. Тоді ж і виникла ідея мобільного пункту збору, який міг би періодично їздити по місту і збирати небезпечні відходи централізовано. ГО “Еколтава” розробила відповідний проєкт і передала його міській владі, проте знадобилося декілька років, аби ініціатива стала реальністю.

У жовтні 2019 року у Полтаві запрацював мобільний пункт приймання небезпечних відходів Екобус на базі Комунального автотранспортного підприємства 1628 (КАТП-1628). Екобус придбали за кошти з міського бюджету, його вартість склала понад один мільйон гривень. З утворенням громади бус почав виїжджати й у прилеглі села. Екобус спеціалізується на безкоштовному прийомі відпрацьованих батарейок, акумуляторів, люмінесцентних ламп та ртутних термометрів від мешканців/-ок. Приймання цих відходів не обмежується у кількості від населення.

Екобус на локації. Фото: Сайт Рубрика

Щомісяця на сайті підприємства публікується графік роботи Екобусу. Його складають, зокрема, за зверненнями місцевих жителів. Крім того, враховують, щоб Екобус був розташований у людному місці. Також під час публікацій зауважують, що термометри та лампи потрібно здавати в заводському пакованні. Якщо його немає, то їх потрібно завернути у саморобну картонну тару — окрему для кожної лапи та/або термометра.

Вивезення небезпечних відходів до ліцензованих організацій здійснюється також за кошти міського бюджету. Зібрані батарейки передаються організації «Батарейки, здавайтеся!». Ртутні лампи й термометри відправляються на переробне підприємство у Львівській області. Впродовж 2022 року Екобус Полтавського КАТП-1628 зібрав 14 305 ламп, 1 700 кг батарейок та 1 200 термометрів. У 2021 було зібрано 11 325 ламп, 3 340 кг батарейок та 843 термометри.

Крім міського мобільного пункту приймання відходів, який обслуговує Полтавську міську територіальну громаду, в області курсує інший Екобус, що приймає відходи в сільській місцевості.

Контакти: