Банк їжі та дисконтні програми

Банк їжі

Що це

Банк їжі (англ. food bank) — це благодійна, неприбуткова організація, яка збирає придатні до споживання продукти харчування, які не можуть бути зреалізовані у точках продажу, і розподіляє між тими, хто потребує допомоги. Увага! В Україні згідно зі ст. 15 ЗУ «Про банки і банківську діяльність» слово «банк» та похідні від нього дозволяється використовувати у назві лише тим юридичним особам, які зареєстровані Національним банком України як банк і мають банківську ліцензію. Виняток становлять міжнародні організації, що діють на території України відповідно до міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та законодавства України.

Ідея створити місце, де можна було б акумулювати і контролювати продукти, своєрідний банк їжі, належить пану Джону ван Генґелю з Фенікса, США. Одного разу він став свідком того, як жінка порпається у пошуках їжі у сміттєвому баку поруч із бакалійною крамницею, аби прогодувати своїх 10-х дітей. Це стало стимулом до того, що у 1967 році виник перший у світі продовольчий банк Св. Марії, ідея якого швидко поширилася світом.

Як працює

Банки їжі безкоштовно отримують від партнерів (супермаркетів, бакалійних крамниць, виробників та фермерів) продовольчі товари (товари, термін яких добігає кінця, товари з пошкодженим пакованням тощо); зберігають і контролюють їхню якість; розподіляють. За однією з моделей функціонування банку їжі, організація самостійно передає продукти нужденним. За іншою моделлю, продовольчий банк передає продукти іншим організаціями для дистрибуції (іншим громадським чи благодійним організаціям, які безпосередньо взаємодіють із нужденними).

Банк їжі має низку переваг із економічної, екологічної та соціальної точок зору.

Економічна ефективність

Екологічна ефективність

Соціальна ефективність

Роль у сертифікації

Рятуючи нереалізоване у точках продажу продовольство та своєчасно його розповсюджуючи, банки їжі запобігають утворенню органічних відходів. До прикладу, за 2022 рік продовольчий банк «Тарілка» запобіг виникненню 18 811 кг таких відходів.

Окрім цього, функціонування банків їжі тісно пов’язане із одним із принципів ієрархії zero waste — компостуванням. Завдання продовольчих банків — якомога швидше розповсюдити продукцію, термін придатності якої збігає. У випадку, коли продукція псується на етапі перебування у банку їжі, організація компостує не спожите.

Дисконтні програми

Окрім продовольчих банків, у світі є й інші ініціативи, що у подібний спосіб запобігають утворенню органічних відходів. Однією з них є TooGoodToGo — мобільний застосунок, у якому зібрані місцеві заклади харчування та бакалійні крамниці, що за зниженими цінами пропонують страви чи продукти, термін яких збігає. Застосунок доступний у 17 країнах і за 2016–2022 роки за його допомогою було врятовано понад 52,5 млн страв.

Окрім організацій часто власне бізнес своїми діями запобігає марнуванню продовольства, реалізовуючи програми лояльності або дисконтні програми у точках продажу, переважно у супермаркетах. За такими програмами на продукти, термін придатності яких збігає, встановлюються суттєві знижки.

До прикладу, у мережі супермаркетів Lidl у Польщі на таку продукцію пропонують 50 % знижку. Так, з березня 2020 року (за 2020 рік) мережа врятувала 128 251 кг продуктів харчування загальною вартістю 2 123 320 злотих.

В Україні застосунок TooGoodToGo не діє. Натомість практика дисконтних програм доволі поширена в Україні, зокрема у мережах супермаркетів Сільпо, АТБ. За такою програмою покупці можуть придбати зі знижкою продукти на межі терміну придатності. Ці продукти маркуються спеціальними позначками і часто розташовані в окремому місці у супермаркеті.

Приклади у світі

У світі існують три найбільші мережі продовольчих банків:

  1. Global Food Banking Network (GFN), місія якої нагодувати голодних світу шляхом обʼєднання і розвитку продовольчих банків. Присутня у 47 країнах та об’єднує 54 продовольчі банки.
  2. Feeding America — найбільша національна мережа у США.
  3. European Food Banks (FEBA), що обʼєднує продовольчі банки Європейського Союзу.

Естонський Toidupank. Одна з найпопулярніших мереж продовольчих банків у Естонії, яка була заснована у 2010 році і налічує 17 банків у різних містах країни. До цілей Toidupank належить боротьба із бідністю, зменшення харчових відходів та побудова солідарного суспільства.

Виробники, магазини, імпортери, оптовики, ресторани та кафе безкоштовно передають їжу, термін якої збігає, до продовольчих банків мережі Toidupank. Окрім цього, банки приймають також продукти тривалого зберігання (приблизно 10 % від усього продовольства, що акумулюється банками), які жертвують приватні особи у спеціальні автомати для пожертв, що розташовані у магазинах Естонії, під час благодійних заходів і через певні інтернет-магазини. Мережа допомагає малозабезпеченим сім’ям, людям із інвалідністю, самотнім людям похилого віку, безхатькам та іншим вразливим верствам населення.

Автомат для пожертв від Toidupank. Фото: фейсбук сторінка Toidupank

У 2022 році продовольчий банк розподілив 4,3 мільйона кілограмів продуктів харчування, більшість з яких було отримано у бізнесу. Крім цього, Toidupank роздав 84 183 набори продовольчої допомоги, закуплені Європейським Союзом.

У світі активно набирає обертів практика, коли на законодавчому рівні держава зобов’язує продавців передавати до продовольчих банків або благодійних організацій продукти, термін придатності яких збігає. Про приклад Франції можна прочитати тут.

Розвиток продовольчих банків в Україні тільки розпочинається. У 2021 році у Львові було відкрито перший продовольчий банк «Тарілка». За цим прикладом згодом було створено ще дві «Тарілки» — у Києві та Херсоні.

Втім, ідея запобігання марнуванню їжі в Україні втілювалася і задовго до створення банків їжі. З 2011 року цим займається благодійна організація «КМБФ «Фудбенк». А у 2018 році Zero Waste Kharkiv заснували Екохаб, де за принципом «людина-людині» діє фудбанк. Там можна залишити їжу, яку організація передає людям похилого віку та всім нужденним.

У 2023 році було засновано Асоціацію продовольчих банків України “ТАРІЛКА”, що має на меті поширювати в Україні культуру продовольчих банків, підтримувати створення продовольчих банків у інших містах, а також залучати до співпраці із продовольчими банками українських та міжнародних партнерів.

Приклади в Україні