Питні фонтанчики та водомати

Питний фонтанчик у штаті Іллінойс, США. Фото: Deborah L. Carson, з сайту unsplash.com

Вода є основою життя.

На жаль, у більшості населених пунктів України водопровідна вода не відповідає вимогам якості, і її не можна пити сирою. Тому люди кипʼятять водопровідну воду для вживання, встановлюють удома фільтри або купують очищену чи бутильовану воду.

На прогулянках джерелом питної води зазвичай стає магазин. Людина купує воду, а разом з нею — пляшку (найчастіше пластикову), яка потім у кращому випадку відправляється на перероблення, у гіршому — на сміттєзвалище. Це можна змінити шляхом встановлення у місті питних фонтанчиків або ж облаштування інших альтернативних джерел чистої води — бюветів, колонок, водоматів чи природних джерел.

Питні фонтанчики зазвичай встановлюють у людних місцях: у центральній частині міста, у парках, на площах. Вода в них має бути придатною до пиття, а сам фонтанчик важливо регулярно мити та за потреби ремонтувати. Зручно, якщо конфігурація фонтанчика дозволяє не лише попити води, а й набрати її у пляшку. Також зручними є фонтанчики з двома рівнями висоти — для дорослих і дітей. А деякі фонтанчики ще й дають можливість напоїти домашнього улюбленця.

Трисекційний питний фонтанчик. Фото: Сайт hawsco.com

Окрім встановлення та обслуговування фонтанчиків також може знадобитися інформаційна робота, щоб розповісти мешканцям про нововведення, а також за потреби донести до них інформацію про походження води, контроль якості та безпечність. Можна також створити мапу фонтанчиків чи інших джерел питної води, щоб містянам було легше знайти ті, що розташовані поблизу. Ось декілька прикладів:

Екологічна складова

Виробники бутильованої води не виготовляють воду, вони виготовляють пляшки — ця фраза гарно ілюструє проблему високої популярності бутильованої води. За інформацією Water Footprint Network, у процесі виробництва півлітрової PET-пляшки використовується до 3 літрів води. Такі пляшки не підлягають повторному використанню, і навіть збір та вторинне перероблення не вирішують проблему. Адже перероблення пластику — це завжди даунсайклінг (перероблення із втратою якості сировини, коли після декількох циклів перероблення сировина вже не придатна для рециклінгу). В Україні часто PET-пляшка має коротке життя після перероблення: вона подрібнюється на пластівці, з яких роблять синтепон, який вже не можна переробити.

Питні фонтанчики та інші джерела дозволяють людям набирати воду у свою тару замість купівлі бутильованої. Це запобігає утворенню відходів.

Крім того, вільний доступ до питної води дуже важливий для адаптації міста до зміни клімату. Він зменшує негативний вплив температурних коливань та забезпечує додатковий комфорт для містян — на прогулянці, під час пробіжки тощо.

Економічна складова

Що більше мешканці користуються питними фонтанчиками, бюветами та водоматами, то менше генерується відходів паковання від води. Для міста це означає заощадження коштів на обслуговуванні вуличних смітників та вивезенні відходів на перероблення чи захоронення.

Для користувачів економія теж помітна. Навіть у водоматах, де на відміну від бюветів та питних фонтанчиків за воду треба платити, ціна у середньому становить близько 1,5 грн/л. Водночас літрова пластикова пляшка негазованої води коштує від 15 грн. Отже, вода у пляшках може бути вдесятеро дорожчою.

Роль у сертифікації

В основі сертифікації муніципалітетів за програмою «Місто нуль відходів» лежить поширення у громаді інформації про підхід «нуль відходів» та зменшення кількості відходів, що утворюються у розрахунку на одного мешканця. Тож із погляду міста, що претендує на сертифікацію, важливою є кожна людина, яка виходить з дому зі своєю пляшкою чи купує каву у власне горня. І таке місто є зацікавленим, щоб цю звичку переймало якомога більше людей. Навіть якщо у місті ще немає питних фонтанчиків, є сенс проводити тематичні інформаційні кампанії, розробляти соціальну рекламу та програми заохочення.

Приклади в Україні

У декотрих містах України встановлені постійні питні фонтанчики, наприклад, у Дніпрі на реконструйованій вулиці Яворницького встановили питні фонтани для мешканців. Роботи включали не лише встановлення конструкцій, а й проведення модернізації системи водопостачання та встановлення фільтрів. Також в Харкові в рамках оновлення саду ім. Т.Г. Шевченка зробили фонтанчик для людей та тварин.

Питний фонтанчик у м. Дніпро. Фото: Сайт dnipro.dp.ua

Декотрі фонтанчики у містах працюють у певний сезон, наприклад, питний фонтанчик у Хмельницькому на території міського пляжу працює тільки протягом купального сезону.