Повторне використання (реюз): формати та можливості

Фото з сайту unsplash.com

Що це

Стаття 3 Європейської рамкової директиви про відходи 2008/98/EC дає таке визначення повторному використанню (реюзу): це будь-яка операція, під час якої продукти або компоненти, які не є відходами, знову використовуються з тією ж метою, для якої вони були задумані. Реюз матеріалів передбачає як збільшення тривалості використання продукту (перепродаж автомобільних шин), так і використання продукту для інших цілей (банки у ролі контейнерів для зберігання цвяхів, пляшки у ролі ваз для квітів тощо) без додаткових фізичних маніпуляцій (цим реюз відрізняється від апсайклінгу). Повторне використання продукту не повертає матеріал у промисловість для подальшого перероблення, натомість продовжує життєвий цикл продукту.

Як це працює

Є різні формати реюзу, у основі яких лежить принцип повторного використання вже кимось уживаних предметів та речей без чи із попереднім їхнім ремонтуванням.

Серед основних форматів повторного використання варто виділити:

Економічна ефективність

Екологічна ефективність

Соціальна ефективність

Роль у сертифікації

Різні формати реюзу — важливі практики на особистому рівні та рівні громади — є частиною руху до здобуття сертифікації Zero Waste City. Цьому відповідають такі критерії:

Приклади у світі

Створення центрів повторного використання є однією з важливих інвестицій для побудови циркулярної економіки, тож у ЄС активно підтримують створення реюз-центрів. І у багатьох випадках такі центри — це набагато більше, ніж просто магазин уживаних речей, радше це соціальні, екологічні та освітні центри.

Наприклад, у Чеському центрі повторного використання в Остраві люди можуть приносити та купувати вживані речі, ремонтувати товари, відпочивати та зустрічатися з іншими людьми зі схожими цінностями. Центр також сприяє запобіганню утворенню відходів, організовуючи лекції, семінари та зустрічі на тему повторного використання. Щоб зробити повторне використання легким і комфортним для громадян/-ок, міська влада встановила одинадцять пунктів збору непотрібних предметів для реюзу, які потім збирають та направляють до міського реюз-центру.

Інша ініціатива пов’язана з повторним використанням будівельних матеріалів у Лісб’єрзькому центрі перероблення (Орхус, Данія). Вона полягає у створенні складу будівельних матеріалів, придатних для повторного використання, розташованих у спеціальній зоні на станції перероблення в Лісб’єрзі. На основі досвіду Лісб’єрга планується поширити пряме перероблення будівельних матеріалів на шість інших станцій перероблення в Орхусі. Цей досвід також є цікавим у контексті повоєнної відбудови України, оскільки через руйнування на території наших міст та селищ є багато відходів руйнування, які можна повторно використати, правильно відібравши частину з них.

Приклади в Україні