CC Yard (майданчик циркулярного будівництва та ремонту), с. Руська Лозова, Харківська область

Відсортована цегла. Фото: Rubryka.com

CC Yard (майданчик циркулярного будівництва та ремонту) призначений для збору матеріалів та речей, що надалі будуть використані для відбудови приміщень у Дергачівській громаді, які були зруйновані або понівечені в результаті воєнних дій. Усі залишки будівництва та ремонту можна привезти безпосередньо на територію майданчика у с. Руська Лозова, Zero Waste Yard у Харкові або надіслати щось на допомогу поштою або за допомогою авто, сконтактувавши з представниками/-цями ініціативи.

В межах ініціативи приймають та передають мешканцям/-кам Дергачівської громади для відбудови домівок після обстрілів: будівельні матеріали, двері, вікна, залишки покрівельних матеріалів, сантехніку (ванну, унітази, змішувачі тощо), шпалери й покриття підлоги, дошки, меблі, техніку та інше.

Важливим напрямком роботи є збір вторинних будматеріалів, якими діляться жителі громад, а також розбирання розтрощених ворогом будівель, де знаходять та вилучають з руїн вцілілу деревину та цеглу для відбудови.

На сьогодні на майданчику CC Yard уже розібрали та відсортували на фракції зруйновану будівлю сільради. А також розпочали розбір руїн житлового будинку, який вже не підлягає відновленню. На рятування матеріалів йде кілька тижнів. Розбирають будівлі місцеві мешканці/-ки, які втратили роботу через війну. Зараз умови проєкту ГО “Zero Waste Kharkiv” дозволяють оплачувати цю працю.

Демонтовані технікою будівлі привозять на майданчик у вигляді купи відходів. Працівники/-ці вилучають цеглини, відсортовують деревину, балки та металеві елементи будівлі.

Демонтована будівля для вилучення вторинної сировини. Фото: Rubryka.com

Загалом з руїн сільської ради вдалося вилучити близько 13 тисяч цеглин. Цеглу вже почали роздавати людям — в одні руки не більше 500 цеглин, аби вистачило якомога більшій кількості жителів Руської Лозової. Таку цеглу люди використовують для відбудови тих приміщень, на відновлення яких держава не дає компенсацію. Малу фракцію цегли та бетону віддають місцевим мешканцям для засипання вирв. Своєю чергою деревину сортують на придатну до повторного використання й ту, що піде на опалення. Відтак від зруйнованих будівель майже нічого не залишається як сміття.

Процес пошуку цегли. Фото: Rubryka.com

Крім того, на майданчику у Руській Лозовій ГО “Zero Waste Kharkiv” зробила дві експериментальні стіни, щоб продемонструвати людям, як можна повторно використовувати цеглу та навіть її найменші фракції. Демоверсії стін побудовані за принципом колодязя — всередину засипають дрібні відходи (подрібнену цеглу, залишки утеплювача тощо). Такі стіни енергоефективні, а сам спосіб кладки дозволяє максимально використовувати відходи руйнувань.

Контакти: