Підприємство зі знешкодження відходів
Знешкодження відходів — зменшення чи усунення небезпечності відходів шляхом механічного, фізико-хімічного чи біологічного оброблення. Небезпечні відходи — відходи, що мають фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними. Регулює поводження з цими видами відходів низка законів: Закон України «Про відходи», Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» (ст. 52, 55, 68), ДСТУ 4462.3.01:2006 «Охорона природи. Поводження з відходами. Порядок здійснення операцій».
І сьогодні основний обсяг небезпечних відходів потрапляє до загальної маси твердих побутових відходів та опиняється на полігоні чи сміттєзвалищі, що призводить до забруднення довкілля токсичними та іншими небезпечними речовинами. Деякі міста та громади в Україні вже почали збирати окремо такі відходи та скеровувати їх на підприємства зі знешкодження.
За даними Світового банку, у складі ТПВ їх нараховується близько 1 %. До небезпечних відходів у комунальному секторі належать такі відходи:
- батарейки та акумулятори;
- люмінесцентні та енергоощадні лампи;
- протерміновані ліки;
- гаджети, побутові електронні прилади;
- залишки фарби, лаків та іншої побутової хімії;
- автомобільні акумулятори та відпрацьовані мастила.
На сьогодні в Україні є успішні приклади збирання у мешканців громади та скерування на знешкодження деяких видів небезпечних відходів. Так, у 2021 році ГО «Нуль відходів Львів» за підтримки Управління екології та природних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради організували збір протермінованих лікарських засобів та скерували їх на високотемпературне спалювання до ТОВ «Екологічні інвестиції» (яке також збирало медвідходи під час соціальної акції від киян) та на знешкодження до ТОВ «ІНСІМЕД». Більш детально про Правила утилізації та знищення лікарських засобів можна прочитати тут.
Також у кількох містах України організований централізований збір ртутьвмісних відходів, які утилізуються на спеціальних заводах, де здійснюється їхня нейтралізація або зниження класу небезпеки. Відсортовані лампи та інші ртутьвмісні відходи руйнують на спеціальному обладнанні, далі відбувається процес відділення ртуті від скла та металу — всі ці матеріали можна використовувати повторно. Наприклад, скло — у бетонних конструкціях, метал іде на перероблення, виділена ртуть — на повторне використання.
Операції з небезпечними відходами — це ліцензований вид діяльності (список ліцензіатів можна знайти тут). Перш ніж розпочати співпрацю з підприємством, варто запитати документи та переконатися у тому, що підприємство має заявлені технології. Також слід зазначити, що не у всіх містах і навіть областях є такі підприємства. Отже, перш ніж організувати збір небезпечних відходів, варто провести аналіз ринку та знайти таку компанію, яка є вартою довіри та надаватиме комплексну, остаточну послугу зі знешкодження чи утилізації. Важливим критерієм вибору має бути прозорість організації — підприємство надає можливість ознайомитися з технологією, у нього є відео про процес утилізації або воно не проти ознайомчої екскурсії. Це важливо, бо в Україні і досі є імовірність того, що потужності існують лише на папері, а зібрані відходи опинятимуться у найближчому лісі чи посадці.
Підставою для підозр може стати низька ціна на послугу, отже слід запитати вартість у кількох компаній. Також в Україні ефективно працює Асоціація підприємств у сфері поводження з небезпечними відходами, яка може допомогти з вибором компанії.
Перевезення небезпечних відходів також є ліцензованим видом діяльності, отже просто так організувати власний екобус для їхнього збору буде порушенням чинного законодавства України. Тому є варіант отримати ліцензію на перевезення від Державної служби України з безпеки на транспорті або укласти договір з тим, хто таку ліцензію має.
Екобус для перевезення небезпечних відходів, м. Хмельницький
Впровадження збору та передавання на утилізацію небезпечних відходів потребує планування та включення як обов'язкового компоненту до і впродовж такого збору спрямованої на громаду інформаційної кампанії про небезпеку таких відходів у разі неправильного поводження з ними. Необхідно завчасно поінформувати людей про перелік відходів та правила приймання, повідомити про місця та графік збору. Важливо врахувати різні цільові аудиторії (молодь, дорослі, люди похилого віку тощо) та, відповідно, розміщувати інформацію у різних джерелах: зустрічі, сайт, соціальні мережі, оголошення, афіші, медіа. Також важливо анонсувати джерело інформації, де буде оприлюднено всі дані та новини про збір.
Економічна ефективність
На відміну від підприємств із перероблення ресурсоцінних відходів, за утилізацію небезпечних відходів сплачує замовник послуги. Натомість він отримує чисте довкілля та добробут громади.
Екологічна ефективність
Знешкодження — ефективне рішення для недопущення подальшого обігу небезпечних відходів та запобігання негативному впливу на здоров'я людини та навколишнє природне середовище.
Соціальна ефективність
Громада отримує якісну послугу у поводженні з відходами, люди отримують нові знання та поширюють інформацію про правильний метод керування небезпечними відходами.
Роль у сертифікації
Відповідно до умов сертифікації, ОМС дбають про зменшення потоку відходів, які прямують на полігон, та мають систему роздільного збору елементів, якщо регулярний збір вторинної сировини на рівні домогосподарств не є можливим (наприклад, через високу вартість або небезпеку).