Zero Waste Yard, м. Харків

Zero Waste Yard. Фото: KharkovGo

Засновниками/-цями Zero Waste Yard (раніше Екохаб) є громадська організація “Kharkiv Zero Waste”. Ідея створити простір для сортування та повторного використання відходів з’явилася у 2017 році, коли місцеві волонтери на чолі з теперішньою головою організації Kharkiv Zero Waste Анною Прокаєвою запустили збір коштів, і на отримані від благодійників гроші запустили по місту “Сміттєві газелі”. Автомобілі в певний час приїжджали в кілька точок по місту і забирали пакети. Пізніше поступово мешканці/-ки Харкова почали до автомобіля, крім пакетів, приносити ще іншу цінну сировину. Багато скаржилися на те, що їм незручно виходити до автомобіля в певні години, інші і зовсім жили в тих районах, куди він не приїжджав. Так народилася ідея Екохабу у 2018 році, який пізніше трансформувався в Zero Waste Yard.

Наразі простір Zero Waste Yard поділяється на декілька зон, якими можна користуватися, як безкоштовно, так і за кошти (наприклад, купівля речей в крамничці, отримання послуг тощо). Періодично можуть відбуватися певні зміни в роботі тієї чи іншої зони, додаватися нові послуги, тому представниці/-ки організації рекомендують періодично переглядати сторінку Kharkiv Zero Waste у соціальних мережах.

Наразі Zero Waste Yard - це 5 зон:

Зона сортування. Сюди усі охочі можуть принести макулатуру (картон, папір, журнали, газети, паперове паковання), метал (алюмінієві бляшанки), скло (скляні пляшки, банки та склобій), комбіноване паковання (TetraPak, паперові стаканчики) та пластик (прозорі пляшки з-під напоїв PET 1, пляшки з маркуванням HDPE 2, пластикові кришечки, поліетиленові пакети LDPE 4, пластики з маркуванням PP5 (крім плівки), інженерний пластик PS 6), які далі будуть відправленні на переробку. В “ярді” акцентують, що усі відходи мають бути без жиру, слідів їжі та скотчу, також рекомендують всі відходи складати за видами та максимально компактно.

Декотрі відходи можна здати за додаткову плату, наприклад, комбіноване паковання, пакети “маєчки”. Вартість пакетів “маєчок” складає 50 грн за пакет до 30 л, та 100 грн - понад 30 л. Періодично працівники/-ці повідомляють про приймання декотрих відходів тільки певний період часу. Наприклад, пакети металізовані (чипси, насіння, цукерки). Такі відходи мають бути чисті та порізані, а плата за прийом складає 100 грн за пакет до 35 л.

Зона сортування діє у форматі самообслуговування, а волонтер/-ка на місці може надати пораду чи відповісти на запитання, як за телефоном, так і особисто.

Zero Waste Yard пропонує послугу досортування, яка вартує 50 грн за 1 пакет з відходами. Також можна отримати послугу індивідуального онлайн-консультування щодо управління відходами.

Усі відходи, які потрапили в зону сортування надалі направляються на переробку, як вторинна сировина, жодні відходи не потрапляють на спалювання. Для того, аби розуміти, які відходи приносити в зону сортування, рекомендовано слідкувати за сторінкою Kharkiv Zero Waste у соціальних мережах.

Зона повторного використання. Для повторного використання сюди можна принести, або навпаки - забрати, взуття та одяг, ліки та косметику (не протерміновані), їжу довготривалого зберігання, посуд, меблі тощо.

Зона циркулярного будівництва і ремонту. В цю зону можна приносити різні матеріали, які стануть в нагоді іншим мешканцям/-кам, особливо тим, чиї будинки постраждали від російсько-української війни. Такі відходи повторно використовують під час відновлення будинків у Дергачівській громаді. Таким чином представники/-ці організації прагнуть надати друге життя функціональним і придатним до повторного використання матеріалам, а також зменшити обсяги того, що може потрапити на полігони і звалища. Крім Zero Waste Yard, майданчик циркулярного будівництва запустили в с. Руська Лозова Дергачівської громади (Circular Construction Yard, або CC Yard).

Окрім відсортованих відходів, речей, що підлягають повторному використанню, ремонту чи апсайклінгу, у Zero Waste Yard можна приносити (чи надсилати поштою) все, що зайве і потенційно може опинитися на полігоні чи звалищі, втім знадобиться для відбудови та ремонту постраждалого приміщення (у різних кількостях):

Опісля, принесені матеріали сортуються та кілька разів на тиждень доставляються до CC Yard у с. Руська Лозова. Якщо у мешканців/-ок немає змоги власноруч доставити матеріали у Zero Waste Yard, організатори/-ки пропонують скористатися пілотною послугою мобільного пункту вивозу матеріалів.

Майстерня ремонту і апсайклінгу. Періодично в Zero Waste Yard працює майстриня, яка займається ремонтом одягу та апсайклінгом. Серед послуг цієї зони: підшивання (вкорочення, додавання довжини) штанів, спідниць; пошив шоперів, екоторбинок з непотрібного одягу; відновлення джинсів; заміна зношених або застарілих деталей (комірці, манжети тощо). Усі деталі щодо ремонту чи пошиття необхідно обговорювати з майстринею.

Zero waste крамниця. В крамниці можна придбати різноманітні zero waste товари. Серед переліку товарів зазвичай можна придбати екокухлі, бамбукові щітки, багаторазові торбинки, вощанки, багаторазові підгузки, багаторазові прокладки, менструальні чаші тощо.

Контакти: