Обласний Екобус, Полтавська область

Обласний Екобус. Фото: Олександр Біленький

З 2020 року на Полтавщині працює Екобус, який призначений для збору батарейок, ртутних термометрів та лампочок в громадах області. Його придбали за 800 тисяч гривень із обласного бюджету та ще 100 тисяч гривень витратили на його переобладнання.

Автомобіль обладнаний контейнерами для перевезення ртутних ламп - вони обклеєні поролоном, для того, щоб лампи не побились під час їх транспортування. Крім того, лампи до Екобуса приймаються лише в запакованому вигляді, наприклад у заводському паковані, або у папері чи картоні. У спеціальних великих контейнерах перевозять батарейки, а в невеликі контейнери складають ртутні термометри.

Екобус курсує по громадах області за попередньою домовленістю. Для цього громада готує лист про приїзд Екобуса у визначений день та час, вказуючи конкретну локацію. Замовити послугу вивезення небезпечних відходів можна на сайті, де також міститься зразок договору для укладання з громадою.

Зібрані небезпечні відходи. Фото: Олександр Біленький

Збирають у громадах небезпечні відходи в рамках обласної програми «Екологічні ініціативи на 2022-2024 роки» за кошти фонду охорони навколишнього середовища Полтавської області. На кожен рік заплановано по 500 000 грн для вивезення небезпечних відходів до ліцензованих організацій. Вивезення цих відходів здійснюється за кошти обласного бюджету - 50%, інші 50% йдуть з бюджету громади, яка замовила Екобус. А мешканці/-ки громад безкоштовно користуються його послугами. Сам автомобіль функціонує на базі Комунальної установи Полтавської обласної ради з експлуатації адміністративних будівель, з якою укладають договори громади, та яка щороку проводить тендери на вибір організації, яка займається обробленням небезпечних відходів.

Через повномасштабне вторгнення роботу Екобусу призупинили, адже не було замовлень на його послуги. Восени 2022 року автомобіль відновив виїзди за запитами громад. Частіше Екобус замовляють восени, коли розуміють, що в бюджеті громади є залишки коштів.

Екобус в Решетилівській громаді. Фото: Суспільне Полтава

Протягом 2020 – 2021 років на території Полтавської області було зібрано та утилізовано 14 781,7 кг батарейок, 29 227 ртутних ламп, 393 термометри.

За 3 місяці роботи у 2023 році (вересень-листопад) Екобус зібрав від 14 громад області 2 139 кг батарейок, 8 007 люмінесцентних ламп та 110 термометрів. Про діяльність Екобусу інформують представники/-ці Відділу інвестиційної діяльності та проєктного менеджменту виконавчого апарату Полтавської обласної ради на своїй сторінці у фейсбук, вони повідомляють про візити Екобусу до громад та кількість зібраних небезпечних відходів.

Контакти: