Zero Cup, м. Львів

Фото: ГО «Нуль відходів Львів»

Zero Cup — львівський стартап, перший в Україні сервіс заставних багаторазових горняток для напоїв із собою.

Ідея для стартапу виникла у трьох ІТ-спеціалістів після проходження курсу із сервіс-дизайну. Однією з його тем було дослідження проблематики і зменшення обігу одноразового посуду з паперу та пластику. ГО «Нуль відходів Львів» (Zero Waste Lviv) була екологічним ментором учасників школи і стала співзасновником цього стартапу. Об’єднанням зусиль було створено перший в Україні сервіс заставних багаторазових горняток для напоїв із собою – Zero Cup.

Нагадаємо, що ГО «Нуль відходів Львів» (Zero Waste Lviv) працює над зменшенням обігу одноразового посуду, пластику, особливо у сфері гостинності. Провівши у вересні 2019 року у Львові бренд-аудит відходів вуличних смітників однієї з центральних вулиць міста, виявили, що частка саме одноразових горняток у складі відходів становить 1/5.

На відміну від європейських країн, в Україні суттєво нижчий рівень сортування і перероблення відходів (понад 90 % іде на звалище і лише приблизно 3 % переробляється). Паперові одноразові горнятка в Україні не переробляють.

В Україні сервісів заставної тари не було, але були і є багато торгових точок для кави із собою, що створюють велику кількість надлишкового сміття. Тому ГО «Нуль відходів Львів» почала експерименти з екологічними рішеннями для кави із собою у Львові.

Мета Zero Cup — зменшити обіг одноразових горняток і в такий спосіб зменшити кількість неперероблюваного сміття, яке від них накопичується.

Велика кількість таких відходів — це додаткові витрати для міста. Для прикладу, районна рада Львова 2020 року витратила майже 1 млн грн. (понад 33 000 євро) на вивезення вуличного сміття. Що ж до кав’ярень, то їм доводиться постійно мати великий запас одноразового посуду, що потребує місця. Механізм є схожим на європейський. Кожна кав’ярня реєструється у загальному чат-боті як окремий користувач зі своєю ідентифікацією. Також покупець реєструється у чат-боті ZeroCupBot. Щоб отримати або повернути горнятко, на телеграм треба отримати спеціальний код, без якого операція неможлива. Так уникають зловживань та контролюють обіг горняток і дії учасників у межах програми. Вартість застави — 100 грн. Клієнт сплачує цю суму і отримує горнятко, в яке йому готують напій. Коли клієнт повертає горнятко до кафе, йому теж приходить код у чат-боті. Підтвердивши його, можна отримати назад свої заставні гроші. Ця сума покриває собівартість горнятка, якщо клієнт вирішить залишити його собі.

На сьогодні учасниками програми є три мережі у Львові: «Креденс кафе», «Альтернативна кава», «Смарт кава». Разом це 17 кав’ярень з локаціями як у центрі міста, так і у торгових центрах та спальних районах. Зареєстровано майже 300 користувачів. В обігу перебуває 400 горняток.

Фото: ГО «Нуль відходів Львів»

Контакти