Завод «Енергія», м. Київ
Фото: Сайт dzki.kyivcity.gov.ua
Єдиний на сьогоднішній день в Україні сміттєспалювальний завод знаходиться у Дарницькому районі столиці. Він був спроектований ще в 1970-х роках і запущений в експлуатацію у 1987 році.
Щороку завод «Енергія» переробляє близько 250-256 тисяч тонн ТПВ, тобто чверть побутових відходів столиці. Кожної доби завод приймає і спалює 700-800 тонн ТПВ. Вироблену енергію використовують на опалення близько 300 прилеглих будинків. У результаті спалення на заводі утворюється зола та шлак. Підприємство перетворює їх на золошлакову суміш. Її використовують полігони як інертний матеріал, проте він може переноситися вітром та створює небезпеку для здоров’я людей та довкілля.
На думку експертів, завод «Енергія» може бути джерелом небезпечного забруднення, але реальний вплив його викидів на здоров'я населення оцінити важко через брак даних та відсутність якісного, сучасного моніторингу. Згідно висновків експертів, завод “Енергія” є потужним джерелом забруднення SO2, NOx, CO, NH3, PM, HF. Також існують великі розбіжності у оцінках викидів між статистичною звітністю та незалежними вимірами. Жителі прилеглих районів жаліються на постійний їдкий запах гарі та задимлення. Захворюваність органів дихання та алергічних захворювань населення Дарницького району за офіційними даними є вищою, ніж в багатьох інших районах столиці, а за неофіційною оцінкою перевищує середню по місту Києву у декілька разів.
Наприкінці 2022 року на заводі мали завершити встановлення системи хімічного очищення, проте це не вирішує забруднення довкілля та небезпеки для здоров’я людей повністю.
Детальніше про спалювання відходів ви можете почитати у посібнику «Міф про безпечне сміттєспалювання».