Компостування відходів у школах та дитсадках Боратинської громади, Волинська область
Компостер у Мстишинській школі. Фото: сайт Боратинської сільської ради
Компостування органічних відходів впроваджено у Боратинській, Рованцівській та Мстишинській загальноосвітніх школах, Боратинському та Баївському дитсадках.
Компостування у Боратинській громаді почали впроваджувати у 2019 році. На той час мешканці Луцька та передмість страждали від диму, який щорічно восени тягнувся з численних вогнищ, що утворювалися під час спалювання сухої рослинності. Волонтери звернулися до територіальних громад із пропозицією перейти від спалювання до компостування, і першим відгукнулося керівництво Боратинської громади.
У школах громади розпочалася інформаційна кампанія на тему компостування. І одразу три школи, а згодом і два дитсадки виявили бажання взяти участь у практичному втіленні ідеї компостування. Інженер Сергій Качкало розробив компостер у вигляді піддона розміром 0,8 на 1,2 м і 1 м висотою. Органічні відходи у ньому переробляють спеціально заселені туди черв’ячки. Також було зроблено маленьку модель компостера, яку для наочності демонстрували під час презентацій у навчальних закладах. Діти бачили, що компостер зробити дуже просто, розповідали про це батькам, і це сприяло підтримці ідеї компостування у громаді.
Школа села Баїв установила компостер на початку інформаційної кампанії, і впродовж навчального року він уже був заповнений органічними відходами. Тому з’явилася потреба у додаткових компостерах. Нині школа має вже три компостери, два з яких було зроблено на уроках трудового навчання. Отримані добрива школа планує використовувати для підживлення молодого садочка на пришкільній території.
Згодом до встановлення компостерів долучилися інші навчальні заклади у громаді. Наразі компостують учні Рованцівської та Мстишинської шкіл, а також вихованці Боратинського та Баївського дитсадків.
Важливо, що діти також беруть активну участь у розповсюдженні ідеї компостування — принаймні у власних сім’ях. Отже, вже багато домогосподарств у Боратинській громаді не спалюють відходи зеленого господарства, а компостують їх разом із харчовими залишками для отримання корисного добрива для городів.
Тим часом у Боратинській сільраді продовжують інформування по селах, які нещодавно приєдналися до громади. Місцеві посадовці та депутати переконані, що гуртові зусилля впродовж 3–4 років перетворять Боратинську громаду на екологічний осередок, де не спалюватимуть сухостій та опале листя.
Контакти
- вул. Центральна, 50А, с. Мстишин, Мстишинська школа Боратинської сільської ради
- Телефон: (033) 270 36 00
- E-mail: mstyshyn.school@gmail.com