Сортування відходів у гімназії №3, м. Переяслав, Київська область
Учні переяславської гімназії № 3. Фото з fb-сторінки переяславської гімназії № 3
Гімназію № 3 називають найекологічнішим закладом Переяслава. Сортувати відходи тут почали ще у 2009 році зі збору відпрацьованих батарейок. Згодом почали сортувати папір, кришечки, пластикові пляшки, метали, скло, органіку тощо.
Щоб залучити дітей до сортування вторинної сировини, у школі вигадують різні цікаві способи. Наприклад, для збору пляшок придбали звичайну водогінну трубу, один кінець якої стирчить на вулиці, а інший веде до контейнера у шкільному підвалі. Кидання пляшок до такої «пастки» має елемент гри, і діти не нехтують такою можливістю. Тому контейнер наповнюється дуже швидко.
Ще один простий спосіб сортування металевої тари: щоб відрізнити паковання з чорного металу від бляшанок з кольорових металів, на контейнері закріпили магніт. Тож кожен охочий може миттєво визначити, який метал у нього в руці.
Вторинну сировину учні здають на перероблення, а отримані кошти використовують для потреб школи. Саме у такий спосіб придбали нову систему оповіщення. Тепер у школі лунає автоматизований дзвінок, звук якого можна змінювати, грає музика на перервах, а також є власне радіо.
Протягом тривалого часу гімназія активно займається питаннями екологічного виховання учнів. Відповідні знання про дбайливе ставлення до довкілля діти отримують на додаткових уроках екології та майстер-класах, також вони регулярно долучаються до екологічних проєктів різного напрямку на всеукраїнському рівні.
У 2019 році гімназія взяла участь та перемогла у проєкті «Klitschko Foundation» від «Zero Waste School». Як приз отримала 10 паперових контейнерів, які використовувались до 2022 року. В наступному конкурсі від «Національного відбору Екошкіл» посіла 2 місце і отримала 10 пластикових контейнерів. У 2019 році гімназія також здобула перемогу у Всеукраїнському проєкті «Zero Waste School» і отримала механічний прес для пресування пластику. Також школа є переможницею проєкту «Комп», має компостер для перетворення органічних відходів на добрива, якими підживлюють шкільні клумби. В 2021 році гімназія посіла друге місце у Національному рейтингу «Екошкола року».
До сортування відходів долучаються також батьки учнів гімназії, інші мешканці громади, а також заклади харчування, які привозять до школи ретельно відсортовану ними вторсировину. Отже, гімназія № 3 перетворилась на справжній міський осередок екологічно свідомого ставлення до відходів. Її керівництво переконане, що важливо не просто впроваджувати цю справу у своєму закладі, а й поширювати серед інших.
У гімназії вже другий рік діє виставка «ECOtube вернісаж». Тут можна отримати корисну інформацію про властивості різних матеріалів, з яких складаються відходи, про можливості їхнього перероблення. Демонстраційні стенди оформлені яскраво та доступно для розуміння. На одному з них демонструється ієрархія поводження з відходами в Україні та у Європі. Отже, про найважливішу сходинку цієї ієрархії — запобігання утворенню відходів — діти дізнаються раніше за багатьох дорослих. Інсталяція «Сміттєве «віяло» українців» наочно демонструє, скільки яких побутових відходів виробляють люди. Є і стенд, що розповідає про шкоду для довкілля викинутих у сміття батарейок, ще один стенд виставки роз’яснює правила п’яти «R» за філософією zero waste: recycle, reuse, rot, refuse, reduce. Власне, ці правила діти охоче використовують на практиці. Навіть виставкові конструкції робили власноруч із картонних труб, на яких у магазинах були намотані килимові покриття та лінолеум. Зазвичай продавці їх після використання викидають, а діти придумали цим трубам корисне застосування. Є на шкільній виставці і меблі, зроблені з переплавлених пластикових кришечок, а також іграшкові пазли з того ж матеріалу. Поступово виставка поповнюється новими стендами та експонатами, що розповідають про актуальні проблеми та досягнення на шляху до зменшення обсягу сміття на планеті.
Столик і пазл, виготовлені з пластикових кришечок, що були зібрані у переяславській гімназії № 3. Фото з сайту гімназії
Контакти
- вул. Ярмаркова, 31, м. Переяслав, Київська область