Сортування у люботинській загальноосвітній школі № 4, Харківська область

Проведення майстер-класу з використання вторинних матеріалів з учнями 6-х класів люботинської школи № 4. Фото надане директором школи Володимиром Маликом

У школі № 4 навчається близько 600 учнів. Сортувати відходи та компостувати органіку (харчові відходи та опале листя) тут почали у 2021 році, коли Люботин офіційно став другим містом в Україні, яке приєдналось до програми «Місто нуль відходів».

Адміністрація школи починала з анкетування учнів та батьків, щоб з’ясувати їхню обізнаність про правильне поводження з відходами. Згодом до втілення системи роздільного збору відходів у школі були долучені не тільки учні, але і їхні родини. Спільними зусиллями з’ясовували, які саме відходи беруть місцеві пункти приймання вторинної сировини, разом збирали їх та здавали. Першим придбанням за отримані у такий спосіб кошти стали три футбольні м’ячі та інформаційні стенди для учнівського самоврядування.

У рамках проєкту «Люботин — місто нуль відходів» IT-компанія подарувала школі контейнери для роздільного збору різних видів відходів (пластику, скла, паперу). А контейнери для компостування відходів зеленого господарства та харчових відходів діти з викладачами зробили власноруч.

Отже, школа практично не продукує відходів, що підлягають захороненню. Скло, пластик, метал, папір вона здає на перероблення, а гумус, отриманий шляхом компостування органіки, використовує як добриво. Цей досвід вже почали переймати інші навчальні заклади міста.

Нині, в умовах воєнного стану, навчальний процес у школі відбувається в онлайн режимі. Але викладачі продовжують удосконалювати процес навчання дітей способів життя «нуль відходів»: проводять майстер-класи з використання вторинних ресурсів як матеріалів для творчості. А у навчальному процесі на уроках з різних предметів дають завдання з посібника «Впровадження zero waste принципів у шкільні уроки»: наприклад, розрахувати обсяги накопичення тих чи інших відходів (математика), дослідити властивості пластику (фізика, хімія) або процес компостування органіки (біологія), написати твір про принцип «нуль відходів» як спосіб збереження чистого довкілля (українська мова) тощо.

Контакти