Сортування відходів та компостування в ОСББ "Місто квітів", м. Київ

ОСББ “Місто квітів” (будинок праворуч)

Правління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) “Місто квітів” у Києві прагне скоротити негативний вплив відходів на довкілля шляхом заохочення мешканців/-ок будинку до сортування вторинної сировини та компостування органіки.

Ідея впровадити сортування відходів в багатоквартирному будинку в Києві з’явилася наприкінці 2018 року. Тоді активні мешканці/-ки домовилися з управляючою компанією про виділення приміщення сміттєкамери, що не використовувалося, для організації сортування відходів. Спочатку приміщення відкривали декілька разів на тиждень, аби жителі/-ьки приносили свої відходи. Це стало початком для формування культури сортування та розумного управління відходами загалом.

У 2019 році було сформоване ОСББ “Місто квітів”, в якому представники/-ці правління розпочали ще активніше організовувати процеси управління відходами. За добровільні внески мешканців придбали сітки для пластикових пляшок, макулатури, контейнери з автоматичним вивантаженням для скла та іншої вторинної сировини. З часом, за кошти акумульовані від продажів відсортованої вторсировини, докупили ще контейнери та розширили перелік відходів, які можна сортувати в будинку.

Приклади контейнерів для сортування в ОСББ “Місто квітів”

В ОСББ максимально сортують усе те, що можна віддати на переробку, та за це виручити кошти для потреб будинку, або безкоштовно відвезти відходи (наприклад, пластикові речі з маркуванням РР, фольгу, паперові стаканчики, пляшки з побутової хімії) в спеціалізовані пункти прийому в Києві (наприклад, Зелений птах та пункти прийому УБС). В ОСББ зауважують, що не передають відходи на високотемпературне спалювання.

Зі збільшенням кількості вторинної сировини з’явилася потреба у придбанні пресу, аби мати більше простору для тимчасового складування та подальшого продажу. Отримані кошти за продаж вторинної сировини використовують для потреб будинку, наприклад, закупили та висадили понад 100 троянд, асфальтують доріжки тощо.

Перелік відходів, що сортують в ОСББ “Місто квітів”

Сортування в будинках пропонується у двох варіантах. Так зване “ліниве сортування”, коли мешканці/-ки сортують вторинну сировину в один контейнер - сітки Еко-Сток. Далі компанія Еко-Сток забирає ці сітки та відбувається досортування вторинної сировини. В ці сітки можна сортувати: макулатуру, скло, метал та алюмінієві баночки, поліетилен, пет пляшки та тару з побутової хімії, комбіноване паковання (тетра пак). Інший варіант - це поглиблене сортування, коли кожну фракцію необхідно посортувати у відповідні контейнери, які розпорошені по території ОСББ.

Схема розміщення пунктів прийому відходів в межах ОСББ “Місто квітів”

Додатково в будинку відокремлюється вторинна сировина, проводяться збори необхідних речей для потреб військових на фронті. Наприклад, відбувається збір матеріалів для виготовлення окопних свічок, збір зламаних бойлерів, частини яких використовуються для виготовлення буржуйок, збір кришечок, які продають окремо для акумуляції коштів на потреби військовим.

Кілька років в ОСББ “Місто квітів” займаються компостуванням харчових відходів, наразі пробують різні варіанти компостерів. Адже, коли встановили перші варіанти пластикових компостерів, виявилося, що вони не герметичні і це спричинило появу щурів та їх розмноження. Тому почали розглядати та тестувати інші варіанти та шукати варіанти співпраці для збуту отриманого компосту.

Перші пластикові компостери в ОСББ “Місто квітів”

У 2023 році на замовлення ОСББ виготовили нові герметичні варіанти компостерів, які не стоять на землі, а тому перестали приваблювати гризунів і ця проблема була вирішена. Загалом отриманий компост використовують для потреб будинку, наприклад, підживлюють клумби. Додатково відбувається компостування зібраного листя та скошеної трави, аби ці зелені відходи не потрапляли на полігони твердих побутових відходів.В майбутньому розглядають варіант встановлення вермикомпостеру, для цього є потреба в додатковому фінансуванні та активнішої підтримки мешканців/-ок.

Новий варіант компостеру

Декотру сировину використовують повторно та діляться цими речами з іншими. Наприклад, яєчні лотки та пластикові контейнери для ягід передають продавчиням на ринках або бабусям з сіл, які далі продають свою продукцію в цій тарі. Також пластикові шляшки місткістю 5-6 літрів передають притулку для тварин “Сіріус”, де працівники/-ці які використовують їх для розповсюдження води у вольєрах.

Яєчні лотки передають на ринок для повторного використання

Організацією усіх процесів сортування та компостування займається голова правління ОСББ, допомагають їй активні мешканці/-ки, а досортуванням відходів та обслуговуванням контейнерів займаються двірники, що входить у їхні обов’язки. Важливе місце в цьому процесі також займає прозорість, а тому періодично відбувається звітування перед мешкінцями/-ками про кількість зібраної вторинної сировини та виручених коштів, що також є елементом мотивації для подальшого сортування. Наприклад, у 2022 році близько 12 т вторинної сировини відправили на переробку, а за період жовтень 2020 - грудень 2021 років - 50 т вторинної сировини.

Для інформування мешканців/-ок про особливості сортування відходів та компостування використовують чати в соціальних мережах, проводять консультації, розробляють інформаційні банери та листівки. Крім того, організатори/-ки сортування вважають, що найкращою мотивацією є те, що люди на власні очі бачать велику кількість сортованої сировини, яка продається, а за виручені кошти покращується благоустрій території та будинків. Крім того, сортування впливає на зменшення суми платні, які мешканці/-ки платять за вивезення змішаних відходів, адже відповідно кількість таких відходів зменшується внаслідок сортування та компостування.

Зразки інформаційних постерів

Контакти: