Майстерня з переробки пластикових відходів PlasticOn, м. Запоріжжя

Майстерня з переробки пластикових відходів PlasticOn. Фото: Zero Waste ZP

Майстерня з переробки пластикових відходів PlasticOn функціонує в Запоріжжі з 2021 року та є основним проєктом громадської організації Zero Waste ZP. Загалом майстерня - це екопростір, де поєднуються: станція сортування відходів, місце для проведення майстер-класів та, власне, майстерня.

Як до станції сортування усі охочі мешканці/-ки Запоріжжя можуть приносити наступний перелік вторсировини: скляні пляшки та банки, алюмінієві банки, папір, картон, PET-пляшки з-під напоїв, пластикові кришечки, плівку та поліетиленове паковання (LDPE), пляшки та пластикову тару (HDPE та PP). Варто слідкувати за сторінкою організації в соціальних мережах, аби мати оновлену інформацію про приймання вторсировини.

Сортування вторсировини для виготовлення виробів. Фото: Zero Waste ZP

Більшість зібраних відходів відправляють на українські підприємства на переробку. Частина пластикових відходів використовується як матеріал для проведення майстер-класів, а також отримує друге життя у вигляді виробів майстерні з переробки пластику PlasticOn.

Принесену вторсировину (пляшки, стаканчики, відерця та інші пластикові вироби з відповідним маркуванням) у майстерні представники/-ці організації подрібнюють у шредері, попередньо посортувавши їх за кольорами. Наразі є два шредери: електричний і механічний. Далі пластикова крихта відправляється до екструдера, з якого виходить однотонна пластикова нитка. Повільно накручуючи нитку на форму, виготовляються корзинки, кашпо, ящики та інші вироби. Також за допомогою цього станка можна наповнювати пластиком металеві форми, які стануть основою для меблів. Більше про вироби, які виготовляються в майстерні, можна дізнатися в інстаграм сторінці PlasticOn.

Вироби майстерні PlasticOn. Фото: Zero Waste ZP

Загалом інтернет-магазин PlasticOn дозволяє залучити гроші для діяльності майстерні. В організації зазначають, що показуючи такого роду товари, вони демонструють, що це певний крафт та мистецтво, яке розвивається. До речі, в інстаграм сторінці PlasticOn можна також робити замовлення виробів.

Третій компонент простору – майстер-класи, які члени/-кині команди проводять, як в майстерні так і на запрошення. В організації впевнені, що побачивши процес переробки пластику на власні очі і спробувавши це зробити самотужки, ви вже не зможете викинути пластикову кришечку у звичайний смітник. Майстер-класи проводять для різної аудиторії. Окрім цього, пропонуються оглядові екскурсії до майстерні та лекції на теми свідомого споживання та відповідального управління відходами.

Подія в майстерні. Фото: Zero Waste ZP

Для того, аби майстерня функціонувала, команда Zero Waste ZP доклала надзвичайних зусиль. З чого все почалося?

Ідея створити майстерню з’явилася у 2020 році. Стартували з того, що знайшли однодумців, які загорілися втіленням ідеї. Але була одна проблема… Ніхто не вмів працювати з пластиком. Тож команда звернулася до тих, хто вже вміє – майстерні Precious Plastic Ukraine – і поїхали на навчання до них в Одесу. Далі почався пошук фінансування. Завдяки спільнокошту вдалося зібрати 70 000 грн, а частину коштів – 60 000 грн – дофінансував Міжнародний фонд “Відродження”. Таким чином вдалося придбати мінімальне обладнання та зробили ремонт власними силами в орендованому приміщенні, яке, до речі, початково здавалося у пільговому форматі.

Паралельно впродовж двох місяців для мешканців/-ок міста проводили онлайн марафон екологічних звичок, суботник на байдарках, збір пакетиків на переробку і розповідали про проєкт при кожній зручній нагоді.

Тож, вже до кінця 2021 року майстерня запрацювала. У 2022 році планували офіційне відкриття і перші майстер-класи, але сталося повномасштабне вторгнення росії в Україну. Після 24 лютого робота в майстерні зупинилася. Через півроку поступово почалося відновлення роботи і вже у 2024 році майстерня продовжує функціонувати, розвиватися та додавати нові активності, беручи до уваги запити містян/-ок.

Контакти: