Комунікаційно-адвокаційна кампанія щодо Закону України «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України», м. Львів
Інфографіка: Zero Waste Lviv
З 1 січня 2023 року в Україні заборонене розповсюдження більшості видів пластикових пакетів. Це стало можливим завдяки впровадженню Закону «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Цьому передувало чимало заходів, що відбулися з ініціативи ГО «Нуль відходів Львів» (Zero Waste Lviv).
Організація була одним з ініціаторів відмови від пластикових пакетів і завжди звертала увагу на проблему використання одноразового пластику, зокрема одноразових пакетів та пропонувала альтернативи. Львів показував приклад у цій сфері ще задовго до прийняття згаданого Закону у червні 2021 року.
2018 року у складі робочої групи ГО «Нуль відходів Львів» допомагала розробити Рішення виконавчого комітету ЛМР про обмеження комерційного використання одноразових поліетиленових пакетів у торгових мережах м. Львова. А вже наступного року розробили для торгових мереж рекомендації, як зменшити кількість пластику, й провели міську кампанію «Без поліетилену» у співпраці із Львівською міською радою та низкою торговельних мереж. Згодом вона набула національного масштабу – «Без поліетилену» стала всеукраїнською кампанією, яка продемонструвала готовність як торгових мереж, так і громадян відмовитись від одноразових пластикових пакетів.
Комунікаційно-адвокаційна кампанія щодо Закону України «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України» стала продовженням попередніх заходів.
Акцентами комунікації були:
- Заохочення використання біорозкладних пакетів для збору органіки. Читати ТУТ.
- Важливість окремого збору органічних відходів і передача їх на єдину в Україні міську компостувальну станцію. Більше про компостувальну станцію ТУТ.
- Роз’яснення про роздільний збір і компостування, як ефективного інструменту зменшення викидів парникових газів. Більше про успішний приклад Львова у цій сфері ТУТ.
- Пропаганда багаторазових альтернатив пакетам: торбинки, своя тара для закупів.
- Активний збір органіки на прикладі Львова, як поштовх до будівництва компостувальних станцій в інших містах України.
- Роз’яснення закону і надання відповідей на найтиповіші запитання. Питання-відповіді ТУТ.
За допомогою публікацій у ЗМІ (25 виходів), на сайті організації, відзнятого відео та тематичних дописів у соцмережах вдалось привернути увагу до цих тем як містян, так і експертної спільноти.
За інформацією ЛКП «Зелене місто» кількість зібраної органіки, як і кількість контейнерів для її збору щомісяця зростає.
Магазини і торгові мережі заохочують покупців купувати їжу у свою тару. Відповідно кількість одноразового пластику, зокрема пакетів, зменшується.
Ця адвокаційна кампанія реалізована в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється міжнародним фондом «Відродження» за фінансової підтримки уряду Швеції.
Контакти: