«Збирачі»: Інформаційно-адвокаційна кампанія щодо складу та ролі групи неформальних збирачів вторсировини в управлінні відходами, м. Львів
Фото: Zero Waste Lviv
В Україні триває реформа управління відходами. Міста з кількістю населення понад 50 000 мешканців будуть зобов’язані розробити місцеві плани управління відходами. Ці плани стануть реалістичними, якщо базуватимуться на реальних даних й враховуватимуть інтереси всіх стейкхолдерів. На жаль, є маргіналізована група збирачів відходів, інтереси яких не враховано ні на національному, ні на місцевому рівні, а також цілком відсутні дані як про демографічний склад, так і соціально-економічний профіль цієї групи, а також про об’єми вторсировини, які вони повертають в промисловість. Відтак, ці люди можуть опинитись без основного способу заробітку, та, ймовірно, чинитимуть опір й нищитимуть міську інфраструктуру для роздільного збору відходів.
ГО «Нуль відходів Львів» (Zero Waste Lviv) провела на прикладі Львова перше в Україні дослідження складу та ролі групи неформальних збирачів вторсировини в управлінні відходами міста. На основі отриманих даних сформовано рекомендації для містян, органів місцевого самоврядування та пунктів збору вторсировини. Інформація буде врахована при напрацюванні політик у межах реформи системи управління відходами.
Кампанія включала як теоретичну камерну частину і аналіз світових практик, так і практичне польове дослідження з залученням різних цільових аудиторій.
- Було опитано 100 неформальних збирачів вторсировини (НЗВ). Серед них: 85 збирачів ресурсоцінної сировини, 12 збирачів вживаних речей, 3 продавці речей зі смітника.
- Проведено 16 глибинних інтерв’ю з зацікавленими сторонами: міськими посадовцями сфери управління відходами, соціальної сфери, головами ОСББ, прибиральниками управлінських компаній, менеджерами пунктів прийому вторсировини, представниками компаній, що займаються вивезенням відходів, громадськими організаціями, експертами національного рівня, істориками, мистецтвознавцями. Їх думки дали змогу скласти картину про їх ставлення та розуміння групи неформальних збирачів вторсировини у Львові.
- Проведено 5 етнографічних досліджень з фото- та відеографією типового робочого дня НЗВ.
Дослідження з фото та відеографією типового дня різних ідентифікованих категорій збирачів вторсировини стало основою комунікації та привернення уваги суспільства до важливої ролі зменшення кількості відходів, які потрапляють на сміттєзвалища завдяки цим людям.
Опрацювання та аналіз опитувальника НЗВ здійснювала дослідницька агенція Fama. ЗВІТ З РЕЗУЛЬТАТАМИ ОПИТУВАННЯ НЗВ від FAMA . Ці дані стали основою для побудови цілісної картини про групу НЗВ Львівської МТГ.
Відповіді про те, в які пункти прийому вторинної сировини вони її несуть стали основою для актуальної мапи пунктів прийому вторинної сировини Львівської МТГ.
Проаналізовано глибинні інтерв’ю стейкхолдерів, розроблені рекомендації органам місцевого самоврядування та рекомендації до подальших досліджень.
У ході реалізації кампанії зібрано та проаналізовано інформацію про НЗВ у інших країнах. ЇЇ представили під час публічного обговорення результатів. Презентація доступна до перегляду: ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СВІТОВИЙ ДОСВІД.
Дані та фотоматеріали, отримані в результаті дослідження, також були презентовані громадськості та пресі у форматі публічної фотовиставки «Збирачі». Експозиція тривала у центрі міста. ПРЕЗЕНТАЦІЯ МАКЕТІВ ФОТОВИСТАВКИ «ЗБИРАЧІ».
Відеоматеріал, який був відзнятий в ході етнографічного дослідження та результати дослідження стали основою для документального фільму «Збирачі». Його реліз відбувся у Міжнародний день «Нуль відходів». Фільм доступний до перегляду на Youtube-каналах Zero Waste Lviv та медіа-хабу «Твоє місто».
Презентація результатів дослідження та публічне обговорення рекомендацій щодо інтеграції неформальних збирачів відходів у систему управління відходами відбулась у Львівській міській раді. Були присутні представники Департаменту економічного розвитку, Управління з питань поводження з відходами, ЛКП «Зелене місто», представники районних адміністрацій, державної екологічної інспекції у Львівській області, компаній-перевізників відходів, заготівельників, МБО «Екологія-Право-Людина», збирачі антикваріату та вживаних речей.
Велася відкрита онлайн трансляція події. Запис доступний до перегляду на Youtube-каналі Zero Waste Lviv та на сторінці у Facebook.
Сформовано та представлено рекомендації органам місцевого самоврядування.
Детальніше про проведену кампанію ТУТ.
Контакти: