Екохаб, м. Буча, Київська область
Територія Екохабу. Фото: МПП “Рада”
На початку 2024 року у м. Буча відкрили перший майданчик для сортування відходів, який також виконує освітню функцію. Простір Екохаб відкрило підприємство Рада, яке займається збором та заготівлею вторинної сировини.
В Екохабі усі охочі можуть безкоштовно сортувати відходи на майже 50 фракцій. Функціонал станції дозволяє провести глибоке сортування різних видів відходів: від картону й паперу до чеків та шуршиків. Для відвідувачів/-ок простору створили гід, де детально описується кожна фракція відходів та правила сортування.
Екохаб працює у форматі самообслуговування, проте, коли відвідувачі/-ки на 100% не впевнені, в який контейнер потрібно посортувати конкретну річ, то на місці є працівник, який надасть консультацію. В просторі зауважують на якості сортування, тому у перший місяць роботи кожен/-ка відвідувач/-ка отримували в процесі сортування інформаційний супровід працівника або від волонтерів/-ок, які періодично долучаються до роботи хабу.
Територія Екохабу. Фото: МПП “Рада”
Наразі в Екохаб можна принести:
- Макулатуру (картон, папір, пап’є маше - лотки для яєць, підсклянники для напоїв на виніс, шпулі - втулки від туалетного паперу, фольги, кухонних рушників тощо)
- Скло
- Пластик (прозорі пляшка з-під напоїв, білі пляшки, тара від побутової хімії, олії, баклажки, поліетилен, стрейч плівка, пластикові кришки, пінопласт, поліпропілен - шуршики, контейнери, відерця та стакани з-під молочних продуктів). Інші пластикові вироби сортують в окремий контейнер. Далі ці пластикові речі проходить додатковий етап досортування на підприємстві “Рада”, під час якого відбираються відходи, які придатні для вторинної переробки
- Метал (жерстяні та алюмінієві банки, інші метали)
- Чеки
- Комбіноване паковання (tetra pak, elo pak, паперові стаканчики та відерця з-під попкорну)
- Небезпечні відходи (батарейки, лампи, дрібна побутова техніка, наприклад, електрочайник, тример, калькулятор, навушники тощо). Небезпечні відходи в Екохабі приймають за певну плату та в обмеженній кількості. Ціни на ці відходи можна дізнатися на місці.
Уся вторинна сировина, крім скла, прямує на підприємство “Рада”. Скло відвозять до Гостомельського склозаводу для подальшого перероблення. Частина коштів від продажу зібраної вторсировини та проведення уроків конвертують у допомогу Збройним Силам України.
Крім того, декотрі відходи збирають окремо, які далі будуть використання у виробництві RDF палива. До цих відходів в Екохабі відносять пластикові відходи, які не можна відсортувати в інші контейнери в центрі та вони не зроблені в полівінілхлориду (ПВХ). Тим не менш, просимо зауважити, що подальше спалювання RDF — це трудомісткий та енергоємний процес, під час якого утворюються ті самі види забруднення, що й від традиційних сміттєспалювальних установок. Детальніше про спалювання RDF ви можете почитати у посібнику "Міф про безпечне сміттєспалювання".
Інформаційні плакати на території Екохабу
В межах Екохабу функціонує Екошкола, де навчають дітей та дорослих правильно сортувати відходи, розповідають про способи зменшення кількості відходів в побуті та повторного використання речей. Заняття проводяться у невеликих групах до 10-12 осіб, аби кожен/-на мали можливість активно брати участь та отримати необхідний рівень уваги та дбайливого ставлення. Гостей пригощають смаколиками та чаєм, а для дітей працівники/-ці простору організовують ігри, показують мультфільми про турботу про довкілля, пропонують розмалювати розмальовки. Навчання є платним, наразі вартість складає 200 грн з групи.
Навчальний простір в Екохабі: МПП “Рада”
Графік роботи Екохабу: вівторок-середа, п’ятниця-неділя, 09:00-15:00. Понеділок та четвер – вихідні.
Контакти:
- вул. Вишневецького, 69 (біля залізничного переїзду), м. Буча, Київська область
- Телефон: (095) 593 12 53 (керівник Екохабу), (096) 460 78 62 (офіс МПП “Рада”)