Центр управління відходами, м. Хмельницький

Центр управління відходами (1-й майданчик). Фото: Офіс проєкту “Розумне Довкілля. Хмельницький”

Центр управління відходами - місце, куди мешканці/-ки міста Хмельницького можуть безкоштовно здати відходи для їх видалення, відновлення (переробки) та повторного використання.

Перший центр управління відходами у Хмельницькому відкрили у 2020 році представники/-ці офісу проєкту “Розумне Довкілля. Хмельницький” спільно із ХКП “Спецкомунтранс” за кошти підприємства. Центр став першим комунальним майданчиком в Україні для глибокого сортування відходів. У 2023 році у Хмельницькому відкрили другий Центр управління відходами у мікрорайоні Ракове.

На територію центрів можна заїхати автомобілем, забезпечено зручний під'їзд до кожного контейнера. У Центрах у робочі години є чергові працівники/-ці, які допомагають із сортуванням привезених відходів, а також ведуть облік цих відходів. Центри працюють у режимі самообслуговування: відвідувачі/-ки самі сортують та викидають відходи у контейнери.

Центр управління відходами (2-й майданчик). Фото: Офіс проєкту “Розумне Довкілля. Хмельницький”

За три роки діяльності першого Центру управління відходами (Проспект Миру, 7) відвідали понад 18 000 разів, а другий Центр за перший місяць роботи відвідали 750 разів.

У центрах сортують та передають на повторне використання, або переробку такі типи відходів:

У Центрах працює повторне використання одягу, меблів та побутової техніки. Тобто усі охочі можуть безкоштовно забрати ці речі для власного використання у будь-якій кількості. Тому є певні вимоги, наприклад, до одягу, який має бути чистим та в гарному стані, який можна носити. Крім одягу також сюди можна принести/забрати взуття, рюкзаки, сумки, іграшки тощо. Працівники зазначають, що не приймають брудний, подертий одяг, а також нижню білизну та ношені шкарпетки. Часто волонтери забирають одяг з Центрів управління відходами, розвозять його по селах та передають сім’ям, які мають у ньому потребу.

Повторне використання техніки. Фото: Офіс проєкту “Розумне Довкілля. Хмельницький”

Щодо меблів (ліжка, шафи, столи, стільці та килими) та побутової техніки (мікрохвильовки, тостери, холодильники, пральні машини тощо), то з початком повномасштабного вторгнення на них зріс запит від внутрішньо переміщених осіб з постраждалих від війни громад. Також, часто несправну побутову техніку забирають місцеві професійні училища для використання в навчальному процесі.

Небезпечні відходи відправляють у ДП “Боднарівка” ЛКП “Зелений Львів” (ртутьвмісні матеріали) та ТОВ “Екологічні інвестиції”. Увесь вказаний перелік небезпечних відходів у Хмельницькому також можна здати в Екобус

Процес виготовлення окопних свічок. Фото: Офіс проєкту “Розумне Довкілля. Хмельницький”

Варто зазначити, що в Центрах налагоджено збір матеріалів (консервні баночки, гофрокартон, віск та парафін) для створення окопних свічок. Також на Центрах управління відходами представники офісу проєкту “Розумне довкілля. Хмельницький” проводять екскурсії, майстер-класи для різної аудиторії.

Центри працють щодня з 8:00 до 19:00.

Тур “Про сміття. Хмельницький” на одному з центрів. Фото: Катерина Колесник

Контакти: