Громадська сортувальна станція “RE:space”, м. Івано-Франківськ

Сортувальна станція “RE:space”. Фото: Юрій Валько

У 2021 році на території інноваційного центру “Промприлад. Реновація” представники/-ці громадської організації “Нуль відходів Івано-Франківськ” відкрили громадську сортувальну станцію “RE:space”. Станція функціонує також як освітній простір для підвищення рівня екосвідомості громади міста.

З чого все розпочалось? Ідея громадської сортувальні в активістів/-ок виникла не одразу. Спочатку ініціатори/-ки пробували у форматі соціального підприємництва збирати вторинну сировину в офісах, закладах харчування і передавати на переробку, адже вважали, що це вирішить проблему потрапляння відходів на сміттєзвалище. В процесі реалізації пілотного проєкту, активісти/-ки також спрямували свою увагу на просвітницьку діяльність, як серед працівників/-ць офісів, так і загалом громади Івано-Франківська. Усі освітні події проводили на території центру “Промприлад. Реновація”, який надалі став постійним партнером організації “Нуль відходів Івано-Франківськ”.

В процесі роботи з мешканцями Івано-Франківська активісти/-ки зрозуміли, що певна частина громади готова робити трішки більше, аніж навчатися, а тому потрібні практичні рішення. Саме тоді команда створила майстерню з творчої переробки вторинної сировини - RE: laboratory. У лабораторії усі охочі, крім участі у воркшопах та інших навчальних проєктах, мали можливість зі старих речей створювати нові цікаві рішення, наприклад, на місці перешивали рекламні банери і робили з них сумки, гаманці, бананки та контейнери для сміття. Готові вироби мешканці/-ки міста забирали з собою.

Тоді ж команда організації почала досліджувати процеси збирання органічних відходів. Так створили міський сад Urban Green Garden та проєкт міської ферми “Свіжозелень”. Завдяки проєктам була можливість показати, що в місті можна вирощувати рослини, використовуючи при цьому компост з органічних відходів. Також міський сад став ще одним додатковим простором для проведення просвітницьких заходів.

Вхід до сортувальної станції “RE:space”. Фото: Юрій Валько

Таким чином, поступово команда “Нуль Відходів Івано-Франківськ” дійшла до створення громадської сортувальні. Адже вже була навчена аудиторія, якій була потрібна відповідна інфраструктура для роздільного збирання відходів. Такий простір дав би можливість збирати сортовані відходи, здавати їх на перероблення, а водночас - це простір, якому люди довірятимуть і матимуть гарантію, що ці відходи потрапляють на переробку, а не на сміттєзвалище.

Так, у 2021 році з’явилася громадська сортувальна станція “RE:space” на базі “Промприлад. Реновація”, яку створили за активної підтримки громади міста - мешканці/-ки долучалися до організованих толок та ремонту. Наразі понад 15 волонтерів долучаються до роботи сортувальної станції та реалізації інших проєктів.

Як наразі працює “RE:space”? Кожної суботи у мешканців/-ок міста є можливість принести свої відсортовані відходи на станцію. У “RE:space” приймають безкоштовно відходи, які далі відправляють на перероблення або повторне використання:

Пластикові вироби, макулатуру, метал, скло та комбіноване паковання передають підрядникам на подальше перероблення. Організація співпрацює з декількома підрядниками, яких обирали не за ціновою пропозицією, а за наявністю обладнання, території для зберігання сировини та гарантії, що відходи попрямують на переробку. Комбіноване паковання пресують та тимчасово зберігають на станції допоки не передадуть на переробку підряднику. Обладнання для пресування було придбане за рахунок гранту від Urban 100 та фінансової допомоги відвідувачів/-ок “RE:space”.

“RE:space” - це також один з пунктів приймання одягу для повторного використання від ініціативи “СпівДія Одяг”, яка функціонує як безкоштовний соціальний магазин для вимушених переселенців. У громадській сортувальні приймають лише чистий одяг, який збирають в окремий контейнер, на якому міститься наліпка з деталями, куди далі відправляється одяг.

Основною функцією простору “RE:space” є освітня. На місці активісти/-ки проводять різноманітні майстер-класи та екскурсії. Також просвітницькі заходи проводять в онлайн форматі або на базі інноваційного центру “Промприлад. Реновація”.

Екскурсія на сортувальній станції “RE:space”. Фото: фейсбук сторінка “Нуль відходів Івано-Франківськ”

Віднедавна усі охочі можуть безкоштовно принести на станцію кавову гущу. Збирання кавової гущі здійснюється в межах соціального підприємства “Зігрівай” - відходи кави з кафе та ресторанів Івано-Франківська, а також, ті, які приносять на станцію, переробляють в кавові пелети (гранули).

Крім того, у форматі соціального підприємництва представники/-ці “Нуль відходів Івано-Франківськ” співпрацюють із приватним бізнесом та організаціями, збираючи від них вторинну сировину та створюючи відповідні умови для сортування. Наразі, в організації є близько 20 клієнтів - юридичних осіб, з якими співпрацюють на постійній основі. Першочергово представники/-ці ініціативи проводять аналіз діяльності клієнтів, аби визначити обʼєм та асортимент відходів, далі розробляють індивідуальний план управління відходами. За потреби, в межах ініціативи клієнтам надаються безкоштовно контейнери для сортування відходів, як для приміщення так і вулиці - від 70 л до 1100 л. Щотижня ці відходи забирає кур’єр та відвозить їх до сортувальної станції. До речі, для збирання і транспортування відходів кур’єри використовують вантажні електровелосипеди , що дозволяє не використовувати викопне паливо, та, як результат, не здійснювати додаткові викиди діоксид вуглецю в повітря.

Електровелосипеди для збирання вторинної сировини. Фото: фейсбук сторінка “Нуль відходів Івано-Франківськ”

Обслуговування клієнтів у форматі соціального підприємництва здійснюється на платній основі згідно затверджених тарифів, з якими можна ознайомитися на сайті організації. За рахунок тарифу (абонентської плати) покривається робота персоналу та поточних витрат, повʼязаних з роботою організації. Зазначимо, що вторинну сировину юридичні особи самостійно можуть привозити на сортувальну станцію безкоштовно.

Таким чином, функціонування та розвиток громадської сортувальні “RE:space” відбувається за рахунок:

Інноваційний центр “Промприлад. Реновація” надає пільгову оренду, а також частково компенсує комунальні послуги для функціонування громадської сортувальні. А у найближчому майбутньому представники/-ці громадської організації “Нуль відходів Івано-Франківськ” планують на базі “Промприлад. Реновація” створити простір, де окрім сортувальної станції, буде компостувальня, освітній простір, коворкінг для громадських ініціатив, які турбуються про довкілля, магазин товарів без паковання, ферма з вирощування мікрозелені, пункт досліджень, майстерня з творчої переробки вторинної сировини. Для цієї ініціативи вже закуплене обладнання, яке частково використовується на сортувальній станції.

Контакти: